S jarem se můžeme rozloučit, Česko se potýká se sněhovou kalamitou!

Praha - Ačkoliv zítra začne astronomické jaro, Česká republika se opět oblékla do bílého zimního kabátu. Silné sněžení zkomplikovalo automobilovou i železniční dopravu. Sněžit začalo v pondělí odpoledne, počasí potrápilo zejména Moravu a východní Čechy.

Ilustrační foto
doporučujeme

V pondělí předpovídali pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu, že ve vyšších polohách napadne až 15 centimetrů sněhu. Například v Jihomoravském kraji ale v pondělí napadlo místy až 40 centimetrů. Na většině cest nyní leží rozbředlý sníh.

Silnice na Vysočině jsou sjízdné jen s velkou opatrností. Kvůli spadlým stromům byly uzavřeny dvě komunikace na Třebíčsku, a to Stropešín - Třesov a Mohelno - Dukovany.

V Krkonoších v Královéhradeckém kraji ráno hlásili silničáři, že napadlo až 25 centimetrů a dále sněží. Silnice v kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, hrozí však pády stromů zatížených mokrým sněhem.

Také v Pardubickém kraji omezil pád stromu provoz vlaků, a to mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Kluzké silnice zavinily několik dopravních nehod.

V Moravskoslezském kraji místy napadlo až 20 centimetrů sněhu. Problémy byly hlavně na Bruntálsku, kde v nočních hodinách v kopcích uvízly kamiony. Nyní už jsou ale silnice v regionu vesměs sjízdné.

V Brně nasadil podnik Brněnské komunikace do boje s nadílkou všech svých 21 posypových vozů a posílil je traktory s radlicemi. Městská doprava přesto měla v noci vážné problémy, píšou Novinky.cz.

Lidé by se měli připravit na silný vítr. Na většině území bude dosahovat od 10 do 20 m/s, ale na hřebenech by mohla rychlost dosáhnout až 90 km/h. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Určitě se vyplatí mít na autě stále zimní pneumatiky a s jejich výměnou počkat až na 31. března, jak to umožňuje zákon. "Při cestách do hor by zejména řidiči kamionů měli nasadit i sněhové řetězy," radí meteorologové. Na silnice by také kvůli velkému množství nového a těžkého sněhu mohly spadnout také větve ze stromů.

Témata: Počasí | Zima | Sněžení
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí slibuje tento týden první tropy

14.06.2021 07:00 Tento týden dorazí do Česka tropické teploty. Během dne rtuť teploměru zejména v závěru týdne hravě…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Předpověď počasí slibuje příští měsíc méně deště. Medard se letos nevyplní

13.06.2021 16:03 Aktualizováno Podle měsíčního výhledu počasí ČHMÚ budou objemy srážek v příštích týdnech průměrné až podprůměrné.…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama