Pozor! Nad Českem se otevřela ozónová díra, slunce může zabíjet

Praha - Meteorologové dnes vydali varování: nad Českem je velmi slabá ozonová vrstva a kvůli tomu se zvýší UV index. Citliví lidé by tak měli zůstat kolem poledne doma. Za vše může oteplování z posledních dnů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli oteplování a ozonové díře se nad Českem neúměrně zvýšily hodnoty škodlivého UV záření. Toho je dokonce o 50 procent víc, než jsou průměrné hodnoty obvyklé na konci dubna.

Pro citlivé lidi to znamená jediné: dnes zůstaňte doma a pobyt venku na slunci omezte hlavně v poledne. To budou hodnoty UV záření nejvyšší a citlivé lidé by neměli být venku déle než půl hodiny.

„Doporučujeme na přímém slunci používat krémy s ochranným UV faktorem a sluneční brýle. UV index totiž už bude dosahovat letních hodnot," řekla meteoroložka Milena Ferebauerová. Situace se slabou ozonovou vrstvou má trvat až do pátku.

Intenzita slunečního záření u nás už je podobná podmínkám v severním Chorvatsku. Ozonová vrstva se však v Česku mění podle ročních období. Nejtlustší je v zimě, nejtenčí pak na konci léta.

Intenzivnější dávky ultrafialového záření způsobují nárůst kožních onemocnění. I kvůli tomu neustále přibývá kožních nádorů. „Kožní nádory tvoří zhruba čtvrtinu všech nádorů u člověka," podotkl Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky vinohradské nemocnice.

Loading...
Témata: ozonová díra | Slunce
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na podzim: Nečekaný začátek školního roku

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Zatímco v průběhu srpna nás ještě čeká několik teplých dní, postupně se dočkáme spíše ochlazování,…

Léto se vrací do Česka? Meteorologové mění předpověď

17.08.2019 19:16 Aktualizováno Dlouhodobé předpovědi sice ukazovaly, že od poloviny srpna se v Česku začne ochlazovat, nový výhled…

Předpověď na noc a sobotu 17. srpna

16.08.2019 09:06 Nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu, která k nám bude zasahovat od jihu, bude postupovat k…

Tropy dlouho nevydrží? Počasí si s Českem pořádně pohraje

16.08.2019 08:30 Příští dny budou v Česku poměrně teplotně nestálé. Zatímco v noci teploty klesne až na 8 stupňů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama