Výstraha! Nebezpečné UV záření udeří naplno, hrozí nádory a poškození zraku

Praha - Od pátku do pondělí, tedy v období největších veder, bude nad Českem výrazně ztenčena ozonová vrstva. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) s upozorněním, že lidé by se měli chránit před sluncem. Během letošního roku je to už několikáté varování před zvýšením množstvím nebezpečného ultrafialového záření.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"V období od 26. do 29. července 2013 bude nad územím ČR zvýšené množství UV záření o 13 až 18 procent. Hlavním důvodem bude zeslabení ozonové vrstvy cca o osm až deset procent, výrazně podprůměrný stav pro toto roční období," uvedl Michal Janouch z ČHMÚ. Za jasného počasí bude UV index dosahovat hodnot 7,2 až 7,6, normální stav na konci července nad územím ČR je 6,2.

Právě v následujících dnech mají Česko zasáhnout největší vedra roku. V pátek bude kolem třicítky, v sobotu mezi 31 až 36 stupni Celsia a v neděli a v pondělí může rtuť dosáhnout až 40 stupňů. Mnoho lidí proto bude trávit dny venku u vody.

"Při pobytu na přímém slunci doporučujeme používat ochranné prostředky-krémy s ochranným faktorem, sluneční brýle a pokrývku hlavy," upozorňují meteorologové s tím, že stačí pobýt denně na slunci pět až deset minut. Nebezpečné ultrafialové záření může vést ke vzniku kožních nádorů či poškození zraku.

UV záření je neviditelné elektromagnetické záření s vlnovou délku kratší než má viditelné světlo. Přirozeným zdrojem UV záření je Slunce. Pokud by veškeré sluneční UV záření pronikalo až na zemský povrch, mělo by to pro život na Zemi fatální důsledky. UV záření je pohlcováno při průchodu plynnými obaly Země. Většina je zachycena již v ionosféře a další část poté v nižších vrstvách atmosféry, z nichž se na záchytu nejvíce podílí stratosféra díky vysokému obsahu ozónu.

Ne každé UV záření je škodlivé

UVA záření může opálit kůži, ale spálení hrozí spíš výjimečně. Většina UV záření dopadajícího na zem má právě tuto podobu.

UVB záření je škodlivé pro živé organismy, protože je schopné rozkládat a narušovat bílkoviny, nebo měnit jiné organické sloučeniny, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Za normálním okolností by toto záření mělo být pohlcováno ozonem. Protože je však ozonová vrstva v průběhu celého roku více či méně narušená, mění se i množství tohoto nebezpečného záření.

UVC záření má pro zdraví nejhorší následky, vede ke stárnutí kůže a vzniku rakoviny. Většina je však absorbována vyššími vrstvami atmosféry, jste tedy obvykle vystaveni jen minimálním dávkám.
Jak se chránit?

V případě záření UVA se odborníci stále přou, zda má na oko negativní vliv. Různé studie se zatím rozcházejí. Někdy je však lépe použít selský rozum – sami víte, jak jsou vaše oči citlivé, a delší pobyt na mírném slunci může snadno vyvolat podráždění, informuje server optikdodomu.cz.

V případě UVB záření panuje jasná shoda a zhoubné účinky jsou prokázány. Právě kvůli tomuto záření chráníme kůži krémy s různě silnými faktory a vždy bychom měli chránit oči, protože právě zrak může být tímto zářením poškozen nejvíce. Extrémní vystavení UVB záření může vést až k poničení nervových zakončení v rohovce nebo k tzv. sněžné slepotě (velmi silný zánět oční rohovky a spojivek). Z tohoto důvodu volíme vždy brýle s dostatečným UV filtrem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí čekají velké změny. Předpověď meteorologů nevěstí nic dobrého

18.08.2019 12:36 Aktualizováno V příštím týdnu mohou ještě teploty v ČR vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude ale také…

Předpověď počasí na podzim: Nečekaný začátek školního roku

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Zatímco v průběhu srpna nás ještě čeká několik teplých dní, postupně se dočkáme spíše ochlazování,…

Léto se vrací do Česka? Meteorologové mění předpověď

17.08.2019 19:16 Aktualizováno Dlouhodobé předpovědi sice ukazovaly, že od poloviny srpna se v Česku začne ochlazovat, nový výhled…

Předpověď na noc a sobotu 17. srpna

16.08.2019 09:06 Nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu, která k nám bude zasahovat od jihu, bude postupovat k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama