Vánoce budou mimořádně teplé a nejspíš i celá zima

Praha - Přestože pod inverzí se momentálně teploty místy v nižších polohách pohybují jen kolem nuly nebo i celý den pod ní, meteorologové evidují výrazně teplé proudění vzduchu. To se projevuje zejména na horách, kde teploty trvale stoupají výrazně nad nulu, což je v druhé polovině prosince poměrně výjimečné.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vánoce, ilustrační fotografie

V závěru tohoto týdne se ale inverze na většině území rozpustí a teplé počasí si pak lidé užijí i v nižších polohách. Je jasné, že nás čekají mimořádně teplé Vánoce. Teploty se budou během dne pohybovat kolem +5°C a lokálně mohou vystoupit až na 8 °C a to po všechny tři sváteční dny. Strážky se vyskytovat nebudou, a pokud náhodou ano, tak až na Štěpána. Takže Vánoce čekáme spíše na suchu, než na blátě. Se sněhem to bude letos velmi slabé i na horách - je starý a je ho málo.

Přestože po 26. prosinci očekáváme mírné ochlazení, které se projeví především na horách, sezónní modely naznačují, že nás čeká poměrně teplá celá zima. Oceánský charakter počasí se nyní jeví jako poměrně stabilní, což do střední Evropy v zimě přináší tradičně nadprůměrné teploty - většinou nad nulou, srážky převážně dešťové a jen na horách sněžení. Momentální prosincové počasí je dosti suché, což by se ale ve zbytku zimy mělo změnit - leden i únor předpokládáme srážkově bohatší, spíše budou nadprůměrné. V nižších polohách tedy bude po zbytek zimy poměrně často pršet, ale na horách by snad mohlo jít o sníh, hranice bude většinou ležet někde mezi 500 a 800 metry nad mořem. V polohách nad 1000 metrů obvykle oceánský charakter počasí znamená naopak hodně sněhu. Takže vrcholky hor se zřejmě za dosud chudou sněhovou nadílku dočkají satisfakce.

Přestože je očekáván spíše mírný průběh začínající zimy, neznamená to, že se během ní neobjeví žádná studená perioda. Přinejmenším krátký vpád zimy se u nás odehraje každý rok a nemusíme se tedy obávat, že ten letošní by nás plně ochudil o sníh v nižších polohách. Jen by ho mělo být méně a zůstane po kratší dobu než v jiných letech. Během těch třeba jen několika studených dní ale může zima rozbalit svůj potenciál naplno, a ani dvacetistupňové mrazy se tak v jinak celkově teplé zimě nedají vyloučit.

Témata: Počasí | Vánoce
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaro je tu? V Česku dnes padlo 79 teplotních rekordů

18.02.2019 18:18 V Česku opět padaly teplotní rekordy. Dnes je zaznamenalo 79 z celkem 151 stanic, které měří…

Jak daleko do budoucna lze spolehlivě předpovědět počasí?

18.02.2019 13:43 Aktualizováno Předpověď počasí je věda založená na řadě výpočtů, modelů a znalosti fyzikálních zákonitostí. Jenže…

Předpověď počasí na noc a úterý 19. února

18.02.2019 09:03 Vliv tlakové výše nad východní Evropou na počasí u nás zeslábne a přes naše území bude od…

Vedro a prudké ochlazení? Velká předpověď počasí do března

17.02.2019 22:07 Aktualizováno Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné. Nezvykle teplo by mělo být především hned v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama