Silné bouřky dorazily. Porážely stromy, zastavily vlaky, vytopily domy

Praha - Uplynulý víkend přinesl velmi vysoké teploty, a tak za ně musí začátek týdne zaplatit silnými bouřkami s kroupami.

Bouřka, ilustrační fotografie

Velmi silné bouřky se na nás valí ze západu. Uvádí to v aktuální výstraze Český hydrometeorologický ústav: "Během pondělního odpoledne bude bouřková činnost dále sílit. Silné až velmi silné bouřky se budou vyskytovat nejprve v Čechách, postupně se začnou vytvářet také ve Slezsku a na severní a jižní Moravě."

V okresech Šumperk a Ústí nad Orlicí se vyskytují stacionární bouřky s přívalovými srážkami, ojediněle kroupami. Na srážkoměrné stanici Dolní Morava-Slaměnka byl zaznamenán úhrn 50 mm, píše ČHMÚ. Pro většinu Čech určili meteorologové konec výstrahy na dnešní večer. Na aktuální počasí se podívejte na radar ZDE.

Na většině území vyskytuje déšť, přeháňky nebo bouřky, místy intenzivní. Na severovýchodě území se srážky očekávají až později odpoledne. Nejvyšší teploty 28 až 32 °C, v 1000 m na horách kolem 23 °C. Mírný východní vítr 2 až 6 m/s, se bude v Čechách měnit na severní a v bouřkách přechodně zesílí, uvádí Meteopress.

Podívejte se na mapu srážek k 21. červenci

"V oblasti jižní Moravy může ještě v pondělí odpoledne přetrvávat zvýšené nebezpečí požárů. Maximální teploty se zde budou pohybovat kolem nebo nad 30 °C," upřesňuje ČHMÚ.

Na Vsetínské Bečvě a Dřevnici platí první povodňový stupeň

Na Vsetínské Bečvě ne Velkých Karlovicích na Vsetínsku a Dřevnici v Kašavě na Zlínsku dnes platí kvůli silnému dešti první povodňový stupeň, tedy bdělost. Hladiny toků vystoupaly před 17:00. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy. Bouřka, kterou meteorologové avizovali, dorazila do Zlínského kraje po 16:00. Hasiči však zatím žádné závažnější situace řešit nemuseli, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Štefan Hrtús.

Hladina Vsetínské Bečvy ve Velkých Karlovicích vystoupala na 181 centimetrů, v toku je běžně kolem jednoho metru vody. První povodňový stupeň platí od 170 centimetrů. V Dřevnici v Kašavě bylo před 17:00 83 centimetrů vody, což je hranice pro první povodňový stupeň. Průměrně je v hladina ve výšce asi 30 centimetrů.

Bouře však podle prvotních informací v kraji velké škody nenapáchala. "Jen nějaké vyvrácené stromy. Ráno jsme rozesílali výstrahu před bouřkou starostům," podotkl Hrtús.

Před zvedáním hladin řek na první povodňový stupeň dnes varoval Český hydrometeorologický ústav. Výstraha také před velmi silnými bouřkami a vydatným deštěm platí pro celé území republiky od dnešního poledne do úterních 20:00.

Jižní Moravu zasáhly bouřky, hasiči vyjížděli ke spadaným stromům

Vlna bouřek, která dnes odpoledne zasáhla jižní Moravu, za sebou zanechala popadané stromy na silnicích i další následky. Například v Kuřimi na Brněnsku museli hasiči vyčistit ucpanou propusť, protože hrozilo zatopení sklepů a čerpací stanice zemního plynu, zjistila ČTK z přehledu zásahů.

Ještě před bouřemi hasiči na několika místech vyjížděli k požárům polí a strnišť. Například kolem poledne u Staroviček na Břeclavsku chytilo obilí od hořícího kombajnu. Požár se kvůli suchu rychle šířil, proto hasiči museli vyhlásit druhý stupeň poplachu, stejně jako o něco později u Kelčan na Hodonínsku.

Přibližně od 15:00 přibylo kvůli bouřkám a silnému větru zásahů u spadaných stromů na silnicích. Hasiči museli zasahovat například v Boskovicích a Křetíně na Blanensku, Veverské Bítýšce, Úsuší a Deblíně na Brněnsku, stejně jako v krajském městě v Dobrovského ulici.

Stromy spadlé na koleje zastavily provoz na trati u H. Brodu

Stromy, které při odpolední bouřce se silným deštěm na Vysočině spadly na koleje, zastavily provoz na železniční trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí v úseku mezi Havlíčkovým Brodem a Šlapanovem. Podle webu Českých drah je v úseku vedena náhradní autobusová doprava. Výluka by měla trvat do půlnoci.

Hasiči od 15:00 do 18:00 evidují kvůli bouři 35 zásahů, nejvíc na Třebíčsku, Pelhřimovsku a Žďársku. Převážně čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali stromy padlé na vozovky. Všechny události, u kterých hasiči zatím v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění osob.

Nejvíc zatím hasiče zaměstnaly zatopené sklepy hlavně u rodinných domů. Čerpadla museli hasiči podle mluvčí Petry Musilové nasadit v zatopených sklepech například v Březí nad Oslavou, Zubří, v Novém Městě na Moravě, ale také v Lukavci, v Náměšti nad Oslavou a na řadě dalších míst.

V několika případech odstraňovali hasiči stromy, které padly na komunikace a bránily plynulému provozu. Zásah byl nutný například u Lukavce, Pacova nebo Stropešína na Pelhřimovsku. V Hoštěticích na Jihlavsku začal po úderu blesku hořet strom.

Středočeští hasiči vyjížděli ke spadlým stromům nebo čerpali vodu

Středočeští hasiči vyjížděli dnes odpoledne kvůli bouřce ke třem desítkám případů. Většinou zasahovali u popadaných stromů nebo čerpali vodu ze sklepů, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková.

Od 15:00 do 19:00 podle ní hasiči zaznamenali 26 výjezdů. Nejvíce napilno měli v okrese Praha-západ a na Příbramsku, kde bylo hlášeno osm, respektive sedm událostí.

V Příbrami například voda natekla do sklepa pečovatelského domu, ve Bzové na Berounsku blesk udeřil do budovy, z podkroví se pak kouřilo. "Hasiči to překontrolovali termokamerou, žádná škoda ale nevznikla," uvedla mluvčí. V Hradištku u Prahy zase blesk porazil strom, ve Štěchovicích padlý strom utrhl dráty elektrického vedení.

Komplikace byly i na strakonické silnici u Skalky na Příbramsku, kde spadl strom na silnici. "Bylo tam dopravní omezení, ale nebylo to nic závažného," uvedl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.

Spadané stromy zastavily železniční dopravu u Hluboké n.Vlt.

Jihočeští hasiči po bouřkách provázených přívalovými deštěm odklízejí stromy popadané na komunikace a čistí ucpané kanály. V Hluboké nad Vltavou spadl strom na trakční vedení na železniční trati, doprava byla zastavena, řekla ČTK mluvčí hasičů Vendula Matějů. Podle serveru Českých drah vlaky v úseku do Českých Budějovic nahradí zhruba do půlnoci autobusy.

Nejvíce bouře zasáhla Českobudějovicko. Po 18:00 odklízeli hasiči větve, které v ulici Československých legií spadly na osobní automobil. Nikdo nebyl naštěstí zraněn. Na místě museli hasiči použít výškovou techniku, aby ze stromu odstranili další ulámané větve, u kterých hrozilo, že by mohly také spadnout.

V obci Písečné na Jindřichohradecku zase místní dobrovolná jednotka připravuje pytle s pískem na stavění hráze kolem místního potoka, kde se prudce zvedla hladina, shrnula mluvčí.

Témata: Bouřky | Počasí

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Teplým víkendům odzvonilo? Předpověď počasí na ten příští vypadá slibně

27.09.2021 07:00 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Počasí v sobotu lámalo rekordy. Dnes může být opět výjimečné teplo

26.09.2021 07:00 Teploty na dvou ze zhruba 150 meteorologických stanic, které v Česku fungují aspoň 30 let, pokořily…

Počasí se ochladí, místy výrazně, ukazuje předpověď na příští týden

25.09.2021 07:00 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

Předpověď počasí na víkend: Letní teploty se ještě připomenou

24.09.2021 07:00 O nadcházejícím víkendu se ještě užijeme teplé dny s nádechem léta. Během nich by teploty měly…

Předpověď počasí slibuje během noci výrazné ochlazení. Přijdou první mrazy?

23.09.2021 07:00 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Předpověď počasí na měsíc ukazuje výraznější ochlazení

22.09.2021 07:00 Příští dva týdny budou průměrně teplé, s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Předpověď počasí do konce září: Naprší méně, teploty nevybočí z průměru

21.09.2021 22:01 Aktualizováno Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Jednou 12, jindy 21 stupňů. Počasí bude tento týden hodně proměnlivé

20.09.2021 07:00 Ačkoliv teploty v nadcházejících dnech budou naznačovat příchod podzimu, na konci týdne se ještě…

Předpověď počasí na další víkend: Nízké teploty a přeháňky

19.09.2021 22:02 Aktualizováno V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

Předpověď počasí slibuje první noční mrazíky. Naměříme i dva stupně

18.09.2021 22:01 Aktualizováno Pokud nejste vyloženě milovníky zimy, je na čase začít se připravovat na topnou sezónu. Podle…

Související:

Právě se děje

reklama