Blesková povodeň na Svitavsku. V Pusté Rybné jsou škody za miliony korun

Blesková povodeň v Pusté Rybné na Svitavsku v sobotu podle prvních odhadů nadělala škody za miliony korun. Voda vyplavila asi deset domů a především zničila místní cesty v obci. ČTK to dnes řekla starostka obce Helena Pazderová. Pustá Rybná, která má asi 180 obyvatel, je podle hasičů zřejmě záplavami nejpostiženější obcí v Pardubickém kraji.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Pršet začalo před pátou odpoledne a za necelé dvě hodiny napršelo 100 milimetrů vody (na metr čtvereční). Rozvodnil se potok Hlučál i jeho přítoky. Voda byla úplně všude," řekla starostka.

Hlavní silnice přes obec zůstala celá, ale vodní živel zničil především místní asfaltové komunikace. "Protože jsme v kopcích, voda byla hodně rychlá a pobrala cesty. Jsou v nich metrové strouhy. Jsme zavaleni kamením, asfaltem a obrovskými kameny z cest," řekla starostka. Voda poničila i břehy potoků a zděné regulace. Lidé ze zhruba deseti domů se kvůli zničeným cestám zatím nemohou autem dostat z domu.

Většina domů v obci povodeň přestála bez úhony, protože jsou rozptýlené po okolních kopcích. Vyplaveny byly domy ve vsi, kde se všechny potoky slévají. Žádný z domů však není podle starostky vodou podemletý či jinak zcela zdevastovaný. Voda v domech vyplavila přízemí, někde to podle starostky odnesl i nábytek.

S likvidací následků povodně v obci nyní pomáhají hasiči a také lidé z vedlejší obce. "Nyní potřebujeme hlavně těžkou techniku, abychom mohli vrátit vyplavený materiál zpět do cest. Na pondělí máme objednanou Správu a údržbu silnic," řekla starostka. Dodala, že velká voda naštěstí nesplavila pole, takže se obec nemusí nyní potýkat s přívaly bahna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplé počasí si příští týden vezme pauzu. Brzy se ale vrátí

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Příští týden si Česko od veder odpočne. Teploty místy během dne klesnou i pod 20 stupňů. Na konci…

Tropické počasí v červenci bude jen výjimečně

05.07.2020 08:10 Ve zbytku července by teploty v Česku měly stoupat většinou k 25 stupňům Celsia, krátkodobě se…

Předpověď na noc a sobotu 4. července

03.07.2020 13:07 Od jihozápadu bude zasahovat do střední Evropy výběžek vyššího tlaku vzduchu, informuje portal.chmi…

Předpověď počasí na prodloužený víkend: Vyplatí se odjet na dovolenou?

02.07.2020 22:10 Aktualizováno Následující víkend bude prodloužený, a vzhledem ke státnímu svátku jej možná řada Čechů využije k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy