Bleskové povodně na Moravě: Průtok řek stoupnul až stonásobně, v terénu je 160 hasičů

Po prudkých dešťových srážkách a bouřkách vzrostl v povodí Moravy průtok v některých tocích podle vodohospodářů až stonásobně. Většina toků je už ale po kulminaci. V tiskové zprávě to dnes kolem 11:30 uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Počasí
doporučujeme

Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce na Šumpersku, v Zábřehu na Moravě, v Jeseníkách a na Olomoucku. Oskava na Šumpersku zaznamenala 85 milimetrů srážek, tedy 85 litrů na metr čtvereční, Štíty u Zábřehu na Moravě 80 milimetrů, Dlouhé Stráně 75 milimetrů, Bělá pod Pradědem, Šerák, Jeseník, Velké Losiny, Hoštejn a Javorník 50 milimetrů.

Povodí Moravy má podle mluvčího technické pracovníky v terénu v zasažených oblastech, těžká technika je připravená zasáhnout. "Situace se bude vyvíjet v závislosti na přechodu dešťových srážek. V současnosti je většina vodních toků po kulminaci," uvedl Chmelař.

Doplnil, že kvůli dotoku lze během dne předpokládat dosažení prvního či druhého povodňového stupně i v oblastech pod zasaženými místy.

Celkem 160 hasičů z celého regionu pomáhá na Uničovsku a Šumpersku odstraňovat následky přívalových dešťů. V postižené oblasti podle mluvčí hasičů Lucie Balážové zasahuje téměř 30 jednotek. Hasiči vyprošťují automobily z koryt řek, čistí komunikace, propustky mostů a čerpají vodu ze stovek objektů, informovala ČTK mluvčí hasičů. 

"Zasahujeme hlavně v Šumvaldu, kde je zřízen i štáb velitele zásahu. Na místě je těžká technika ze Záchranného útvaru Hlučín a ZÚ Jihlava s vyprošťovacím automobilem, hydraulickým nakládacím jeřábem, rypadlem i nakladačem. V postižené oblasti máme také naše speciální kontejnery, jejichž vybavení je určené pro čerpání vody a pro zajištění staticky narušených objektů," uvedla mluvčí.

Práci hasičům v Šumvaldu komplikuje poškozená dopravní infrastruktura, utržené cesty i mosty. "Na místo byl povolán také statik, který zhodnotí stav zatopených objektů. Začínáme také čerpat vodu ze sklepů," doplnila mluvčí. Hasiči zasahují také v Dlouhé Loučce, kde čerpají převážně vodu ze zaplavených domů. Zatopená je zde i úpravna vody. Voda podle mluvčí hasičů zasáhla zhruba 80 objektů.

V okolí Oskavy a podél toku řeky hasiči s policisty pátrají po čtyřiasedmdesátileté ženě, pod níž se utrhl břeh rozvodněného potoka. "Jinak zde čerpáme vodu ze zatopených objektů. Jejich počet se též šplhá k osmi desítkám. Situace se zde pomalu uklidňuje. Řešit se bude také utržený most přes řeku Oskavu," dodala policejní mluvčí. Hasiči také ve spolupráci s krajským úřadem a vodohospodářskou společností zabezpečují dodávku pitné vody do postižené oblasti. Zajišťují také vysoušeče pro obyvatele, kteří mají zaplavené domy.

Podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) mají hasiči za sebou 186 výjezdů, o situaci informoval premiéra Andreje Babiše (ANO). "Chtěl bych vyzvat všechny, kdo mají k dispozici kontejnery nebo drobnou techniku, aby je mohli poskytnout. Pomoc bude koordinovat kraj. Chystáme také sbírku na pomoc obcím, škody budou obrovské," uvedl Okleštěk. Starosta Šumvaldu Josef Šenk dnes ČTK řekl, že jen na obecním majetku je odhaduje na čtvrt miliardy korun, se škodou na soukromém majetku to může podle něj být až 500 milionů korun.

Podle krajského ředitele hasičů Karla Koláříka bylo v první fázi prioritou záchrana lidí a to uvízlých ve vozidlech nebo na půdách domů. Zachránili tímto způsobem 30 lidí, dalších 30 evakuovali. "V této chvíli máme možnost ubytovat lidi na našem internátě v Uničově, v Šumvaldu máme připraveny prostory v kulturním zařízení, kde bychom v případě potřeby mohli navézt lůžka. Zatím to není potřeba, čtyři lidi máme tedy umístěny v Uničově, další lidé jsou u svých rodin," doplnil hejtman. Kraj i hasiči zároveň připravuje dezinfekci, která bude potřeba po odbahnění a vypláchnutí domácností. K dispozici jsou také tři cisterny na pitnou vodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let

08.07.2020 14:12 Letošní červen byl nejdeštivější za posledních zhruba 60 let. V Česku spadlo 151 milimetrů srážek,…

Počasí na víkend: Prudce se ochladí. Během dne budou teploty jako na konci…

08.07.2020 08:37 Česko zažije o víkendu ne až tak běžný úkaz. Zatímco v pátek se v noci dočkáme teplot až kolem 16…

Sucho mizí i z hlubších úrovní, problém zůstává na severozápadě Čech

07.07.2020 16:53 Severozápadní Čechy zůstávají jediným místem v České republice, které v hlubších vrstvách půdy trpí…

Předpověď na noc a středu 8. července

07.07.2020 12:22 Přes střední Evropu bude zvolna postupovat k jihu studená fronta, informuje portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy