Červen přinesl hodně vody. Průtoky řek byly nezvykle nadprůměrné

Červnové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), dosáhly 215 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Na více než polovině monitorovaných stanic meteorologové zaznamenali překročení stupně povodňové aktivity. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedli Jana Boráková a Jáchym Brzezina.

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťují na 72 měrných stanicích. Podle těchto dat červnové průtoky odpovídaly 215 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku (z let 1981 až 2010).

"Celkem 59 stanic bylo v měsíčním průměru nad normálem a jen 13 stanic jej nedosáhlo, což je pro toto období neobvyklé a pro start léta příznivé," uvedli meteorologové.

Během srážkově vydatného měsíce meteorologové zaznamenali několik povodňových událostí, a to na začátku měsíce, uprostřed i v závěru června, kdy byly rozvodněné téměř všechny sledované toky. Třetí stupeň povodňové aktivity byl na stanicích Polkovice na toku Valová, Otaslavice na Brodečce, Velká nad Veličkou, Strážnice na Veličce, Borovnice na Svratce, Jimramov na Fryšávce a Dalečín na Svratce. Stupeň povodňové aktivity toky překročily na 44 stanicích.

Podle meteorologů zhruba polovina povodňových průtoků nedosahovala ani jednoleté vody, 40 procent průtoků se pohybovalo mezi jedno až dvouletou vodou a jen šest stanic dosáhlo vyššího čísla. Takzvaně desetiletou vodu meteorologové zaznamenali na stanici ve Strážnici na Veličce, nejvyšší, dvacetiletou vodu pak ve Velké nad Veličkou.

"Červen přinesl hodně vody, která v krajině chyběla. Vodnost toků se dostala nad normální stav a i vodní nádrže mohly doplnit zásoby, kterých se jim po zimě nedostávalo," uvedli meteorologové.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaké počasí bude doprovázet začátek školního roku? Meteorologové už tuší

08.08.2020 17:37 Aktualizováno Školou povinné děti si zatím nadále užívají letní prázdniny, na začátku září ale opět usednou do…

Počasí: Teploty dnes přesáhnou 31 stupňů, tropy budou i v neděli. Platí…

08.08.2020 16:38 Aktualizováno Tropické teploty vydrží v Česku i v neděli, meteorologové dnes rozšířili varování před vysokými…

Předpověď na noc a neděli 9. srpna

08.08.2020 12:23 Počasí u nás bude nadále ovlivňovat okraj tlakové výše nad severní Evropou, informuje portal.chmi…

Předpověď na noc a sobotu 8. srpna

07.08.2020 12:27 Počasí u nás bude svým okrajem nadále ovlivňovat tlaková výše nad severovýchodní a severní Evropou,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama