Česko zasáhlo aprílové počasí. Na častý výskyt extrémních změn si začněme zvykat, tvrdí odborníci

Českou republiku ani letos neminulo aprílové počasí, na mnoha místech napadl sníh. Jarní výkyvy teplot, střídání slunečné oblohy a srážek nebo silný vítr jsou přitom pro klima ve střední Evropě běžné. Extrémní změny počasí ale v posledních letech nabývají na intenzitě. Mohly by souviset se změnou klimatu, zatím to ale nelze podle odborníků jednoznačně říci.

Po slunečných dnech s teplotami i nad 20°C přišlo do Česka výrazné ochlazení. Ve druhé polovině minulého týdne klesly noční teploty pod bod mrazu, na mnoha místech dokonce sněžilo. Naplnily se tak předpovědi meteorologů ohledně návratu zimy.

Jarní výkyvy teplot jsou ale podle odborníků běžným jevem středoevropského klimatu. Vědci z Českého hydrometeorologického ústavu obměňují základní charakteristiky klimatu vždy po 30 letech. Od počátku 20. století se podle nich tyto hodnoty příliš neměnily, průběh počasí a trendy teploty, srážek i dalších prvků byly po celé století relativně stabilní. „V posledním období pozorujeme výraznější a rychlejší změny, což se odrazilo i v hodnotách nového normálu za období 1991 až 2020, které jsou v porovnání s předchozím normálovým obdobím 1961 až 1990 výrazně odlišné,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz klimatolog Radim Tolasz.

Počasí se od běžně vnímaného normálu začíná odchylovat v průběhu celého roku. „Letní teploty nad 30 °C byly ještě před 50 lety považovány za mimořádné a nesnesitelné horko, dnes si bez vícedenní horké vlny neumíme léto představit,“ dodal Tolasz. Vícedenní období sucha podle něj dříve představovala katastrofu nejen pro zemědělství, v posledních letech se ale vyskytují pravidelně a lidé hůře vnímají spíše náhlé intenzivní deště nebo naopak zimní měsíce bez sněhu.

Častý výskyt extrémních změn v počasí by měl setrvat i v budoucnu. Není ale jisté, zda je viníkem klimatická změna. „V současné době nelze s jistotou říci, zda se proměnlivost atmosféry mění, a tedy zatím nemůžeme dát tyto výkyvy do souvislosti se změnou klimatu,“ sdělil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz klimatolog Ondřej Lhotka. Spolu s vědci z Ústavu fyziky a atmosféry Akademie věd České republiky a pracovníky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v současné době pracuje na projektu s názvem Měnící se proměnlivost atmosféry, který by podle Lhotky měl přinést odpověď.

Klimatická změna ale podle vědců probíhá. Projevuje se především globálním oteplováním. „S ním přímo souvisí úbytek ledovcové hmoty nebo nárůst hladiny oceánů. Dalšími projevy jsou například změny v koloběhu vody v přírodě či posun vegetačních pásem,“ tvrdí Lhotka.

Aprílové počasí je lidový název pro nestálé, proměnlivé počasí, pro které jsou typické extrémní výkyvy teplot i povětrnostních podmínek. Přichází zpravidla na začátku dubna, kdy vyšší teploty často střídá mráz a sněžení. „Noční mrazy mohou poškodit vegetaci. Pocitovou teplotu navíc může snižovat čerstvý vítr,“ uvedla pro server EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Podle ní čeká Česko v následujících dnech oblačná až zatažená obloha, místy se objeví dešťové nebo smíšené přeháňky. „Ranní teploty budou klesat na 2 až -2 °C. Denní teploty vystoupí na 5 až 9 °C,“ dodala Honsová.

Související

Více souvisejících

Počasí

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

OSN zjistila, kolik jídla lidé vyhodí do koše. Mluví o "globální tragédii"

V roce 2022 skončila každý den ve světových domácnostech miliarda porcí jídla v odpadkovém koši, oznámila OSN ve středeční zprávě o plýtvání potravinami. Tuto situaci označila za globální tragédii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy