Česko zažilo třetí mrazivé ráno v řadě, na Šumavě bylo minus 18 stupňů

Česká republika má za sebou třetí mrazivé ráno v řadě. Nejnižší teploty byly opět na Šumavě, u Kvildy meteorologové naměřili 18,2 stupně Celsia. Na většině území se teploty pohybovaly od minus čtyř do minus osmi stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Od čtvrtka by se mělo oteplit.

Počasí
doporučujeme

Rekord ráno padl v Českých Budějovicích, kde naměřili minus 7,6 stupně. Znamenalo to překonání teplotního minima pro tento den z roku 1962. "Hodnota z Českých Budějovic je zajímavější než ta ze Šumavy. Minus 18 stupňů není pro Šumavu v březnu z dlouhodobého hlediska nic výjimečného," řekl Daniel Maňhal z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Nejslabší mráz byl v Královéhradeckém a Jihomoravském kraji, kde byly teploty většinou kolem minus tří stupňů Celsia.

Nové minimum pro dnešní noc má pět meteorologických stanic na severu Čech, které měří déle než 30 let. Nejchladněji bylo tradičně na Jizerce v Jizerských horách, kde třetí noc po sobě teplota klesla pod minus 15 stupňů. "Na Jizerce bylo minus 15,6 stupně," uvedl dnes pro ČTK Martin Novák z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. "Mrazy by měly v dalších dnech začít polevovat, v noci na pátek už teploty budou kolem nuly," dodal.

Dnes v noci na horách v Libereckém kraji teploty klesly pod minus deset stupňů, v nížinách byla minima nejčastěji mezi minus sedmi a minus devíti stupni. Nový rekord má Česká Lípa, kde bylo minus devět stupňů a předchozí minimum z roku 2013 bylo překonané o 1,5 stupně.

V Ústeckém kraji mají nový rekord na čtyřech stanicích a v Tušimicích s minus 5,8 stupni vyrovnaly rekord z roku 2013. Rekordní hodnoty z tohoto roku byly dnes překonané i v Kopistech na Mostecku, Ústí - Vaňově a Varnsdorfu. Ještě déle odolával rekord v Doksanech na Litoměřicku, kde bylo dnes v noci minus deset stupňů. Předchozí minimum, minus 9,7 stupně, bylo z roku 1958.

V Moravskoslezském kraji na jedné měřicí stanici v noci na dnešek padl teplotní rekord. V Mořkově na Novojičínsku teplota klesla na minus 9,1 stupně Celsia. Dosavadní minimum pro dnešní den tam platilo z roku 1984. Tehdy bylo minus 7,4 stupně Celsia. ČTK to řekl pracovník ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

"Teplotní minimum bylo překonáno jen na jednom místě. I přesto, že byla zima. Hodně ale foukalo. Proto mráz nebyl tak silný, jak by mohl být," řekl. Dodal, že nejchladněji bylo na Lysé hoře, kde teploměry meteorologů naměřily minus 11,3 stupně Celsia. V roce 2013 tam bylo o necelé dva stupně chladněji.

"Během středy bude příliv studeného vzduchu zvolna slábnout. Od čtvrtka k nám bude proudit teplejší vzduch," uvedli meteorologové. V pátek by přes den mohlo být až 15 stupňů Celsia, v sobotu pak ještě o něco tepleji.

Po víkendu se ale ještě ochladí a teploty se přes den nedostanou přes deset stupňů. "Po neděli k nám bude po přední straně mohutné tlakové výše nad Britskými ostrovy proudit opět chladný vzduch od severovýchodu," dodal ČHMÚ.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zima ještě neskončila, vrátí se mrazy, ukazuje předpověď počasí na březen

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Začátek března bude teplý, ke konci příštího týdne se ale výrazně ochladí. Jako celek by letošní…

Víkend bude studený, hrozí další sněžení, ukazuje předpověď počasí

27.02.2021 07:00 Česko se probouzí do studeného víkendu. Teploty klesnou až na 5 stupňů a místy hrozí i sněžení.

Počasí lámalo teplotní rekordy, bylo přes 20 stupňů

25.02.2021 19:28 Aktualizováno Česko po nedávných mrazech a vydatném sněžení zažívá tento týden nezvykle teplé počasí. Dosud…

V Česku padaly teplotní rekordy. Bylo až 20 stupňů

23.02.2021 18:51 Na 14 místech v Česku dnes meteorologové naměřili dosud nejvyšší únorovou teplotu. Nejtepleji bylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama