ČHMÚ Brno: Červencové průtoky řek byly nadprůměrné, hlavně na Vysočině

Červencové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), dosáhly 163 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Loňské červencové průtoky odpovídaly jen 35 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku, uvedl na blogu meteorologů Jáchym Brzezina z brněnské pobočky.

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťují na 72 měrných stanicích. Podle těchto dat červencové průtoky odpovídaly 163 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku (z let 1981 až 2010).

"Nad dlouhodobým průměrným průtokem se držely především toky na Vysočině a toky odvodňující Drahanskou vrchovinu, celkem 45 stanic. Pod normálem jich bylo 27, a to hlavně stanice na tocích ve východní části území," uvedl Brzezina.

Neobvykle vysoké průtoky meteorologové zaznamenali už v červnu, kdy dosáhly 215 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. V červnu také zaznamenali několik povodní. V červenci některé toky také překročily stupně povodňové aktivity. Podle meteorologů šlo ale spíše o dozvuky z června, když v červenci byly zvýšené průtoky především ve stanicích pod nádržemi, které byly kvůli povodním plné.

"Z červencových srážek se více rozvodnila pouze Řečice, jejíž kulminační průtok dosahoval úrovně dvou až pětileté povodně," uvedl Brzezina. Stalo se tak 14. července ve stanici Nová Říše na Jihlavsku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko zasáhnou silné deště. Meteorologové kvůli počasí zvažují výstrahu

25.09.2020 22:06 Aktualizováno O víkendu zasáhne Českou republiku citelné ochlazení doprovázené vydatnými dešti. Meteorologové by…

Předpověď na noc a pátek 25. září

24.09.2020 12:18 Přes naše území bude postupovat zvolna k východu zvlněná studená fronta, uvedl portal.chmi.cz.

Teploty mohou příští týden v noci spadnou k nule, ukazuje předpověď počasí

24.09.2020 08:34 Do Česka dorazí podzimní počasí. V průběhu příštího týdne teploty během dne klesnou pod současné…

Předpověď na noc a čtvrtek 24. září

23.09.2020 15:33 Ze západní do střední Evropy bude postupovat studená fronta a ve čtvrtek večer začne ovlivňovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama