Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem.

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

Horská služba to dnes uvedla na svém webu. V Krkonoších v noci mrzlo a i nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou a vítr dosahoval rychlosti před 43 km/h. V okolí je metru sněhu z toho deset centimetrů nového. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h.

Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích a ve žlebech v lavinových katastrech, kde se mohou vyskytnout laviny deskové. "Po oteplení se prudce ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta. Na ledový povrch napadlo za 24 hodin deset centimetrů sněhu za působení severního větru," uvedl v dnešním hlášení Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Uvolnění laviny je možné při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. "Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Meteorologové pro dnešek předpovídají v Krkonoších proměnlivou oblačnost, odpoledne místy sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat pod nulou, od minus čtyř do minus jednoho stupně Celsia. Vítr bude k večeru slábnout.

Přestože v ČR platí nouzový stav kvůli šíření koronaviru, lidí se pohybuje po Krkonoších nebývale hodně. Zimní sezona v Krkonoších kvůli vládním nařízením v souvislosti s šířením koronaviru skončila předčasně v polovině března, zavřít musela lyžařská střediska i další horské atrakce a služby.

Horská služba ČR i zdravotničtí záchranáři varují před nezodpovědným chováním v horách zvláště nyní, kdy platí nouzový stav. Nabádají návštěvníky hor, aby bezpodmínečně dodržovali vládou vyhlášená mimořádná opatření a zbytečně neriskovali. Zásahy záchranářů jsou totiž vzhledem k mimořádné situaci v zemi náročnější než kdykoliv jindy.

O víkendu v Obřím dole na úbočí Studniční hory utrpěl po pádu v extrémním terénu středně těžké zranění skialpinista, který lyžoval tam, kde neměl, v první zóně Krkonošského národního parku. Na místě zasahoval také vrtulník. Zásah označili záchranáři za náročný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mrazivé počasí na Vánoce nepřijde, ukazuje předpověď počasí

29.11.2020 07:00 Prosinec bude podle meteorologů teplotně i srážkově průměrný. Maximální teploty přes den se budou…

Předpověď na noc a neděli 29. listopadu

28.11.2020 10:48 Po zadní straně tlakové níže nad Běloruskem k nám bude proudit studený vzduch od severovýchodu,…

Předpověď na noc a sobotu 28. listopadu

27.11.2020 12:13 Počasí u nás ovlivní tlaková níže nad Běloruskem a po její zadní straně k nám začne proudit studený…

Počasí příští týden: Mrznout bude i přes den, v noci až -6

27.11.2020 08:24 Příští týden se Česko začne potýkat s mrazy nejen v noci, ale i během dne. Objevit se také může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama