Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

Horská služba to dnes uvedla na svém webu. V Krkonoších v noci mrzlo a i nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou a vítr dosahoval rychlosti před 43 km/h. V okolí je metru sněhu z toho deset centimetrů nového. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h.

Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích a ve žlebech v lavinových katastrech, kde se mohou vyskytnout laviny deskové. "Po oteplení se prudce ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta. Na ledový povrch napadlo za 24 hodin deset centimetrů sněhu za působení severního větru," uvedl v dnešním hlášení Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Uvolnění laviny je možné při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. "Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Meteorologové pro dnešek předpovídají v Krkonoších proměnlivou oblačnost, odpoledne místy sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat pod nulou, od minus čtyř do minus jednoho stupně Celsia. Vítr bude k večeru slábnout.

Přestože v ČR platí nouzový stav kvůli šíření koronaviru, lidí se pohybuje po Krkonoších nebývale hodně. Zimní sezona v Krkonoších kvůli vládním nařízením v souvislosti s šířením koronaviru skončila předčasně v polovině března, zavřít musela lyžařská střediska i další horské atrakce a služby.

Horská služba ČR i zdravotničtí záchranáři varují před nezodpovědným chováním v horách zvláště nyní, kdy platí nouzový stav. Nabádají návštěvníky hor, aby bezpodmínečně dodržovali vládou vyhlášená mimořádná opatření a zbytečně neriskovali. Zásahy záchranářů jsou totiž vzhledem k mimořádné situaci v zemi náročnější než kdykoliv jindy.

O víkendu v Obřím dole na úbočí Studniční hory utrpěl po pádu v extrémním terénu středně těžké zranění skialpinista, který lyžoval tam, kde neměl, v první zóně Krkonošského národního parku. Na místě zasahoval také vrtulník. Zásah označili záchranáři za náročný.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí v červnu: Který týden bude nejchladnější a kdy přijdou tropy

03.06.2020 08:43 Počasí bude minimálně na začátku června nestálé. Zatímco tento týden budou teploty skákat až o 10…

Počasí bude příští víkend zřejmě horší, než v tom uplynulém

02.06.2020 22:08 Aktualizováno Česko má za sebou víkend, který sice neoplýval vysokými teplotami, pořád byl ale příjemnější, než…

Předpověď na noc a středu 3. června

02.06.2020 11:53 Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže nad východní Evropou, která se bude zvolna vyplňovat,…

Předpověď na noc a úterý 2. června

01.06.2020 11:47 Počasí u nás začne ovlivňovat tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry se středem nad východní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy