Krkonoše bičuje vichřice. Horská služba nedoporučuje hřebenové túry

Horská služba Krkonoše nedoporučuje kvůli silnému větru a snížené viditelnosti hřebenové túry. Na hřebenech Krkonoš měl vítr ráno sílu 54 až 72 kilometrů v hodině, řekl ČTK náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Přidejte svůj názor

sněžka
doporučujeme

Dolní úsek lanovky na Sněžku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl ráno v provozu. Kvůli silnému větru nadále stojí horní úsek Růžová hora - Sněžka, uvedla na webu lanová dráha.

Na Sněžce byla ráno mlha, minus 8,6 stupně Celsia, pocitová teplota okolo minus 15 stupňů a vítr dosahoval rychlost téměř 70 km/h, informovala na webu polská horská služba. Lanovka může být v provozu do 60 km/h. Také dnes podle meteorologů hrozí na hřebenech Krkonoš silný vítr, v nárazech může dosahovat až 90 km/h, k večeru má slábnout.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 bylo ráno sedm stupňů pod nulou, mlha, okolo metru sněhu a vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h.

V Krkonoších v lavinových katastrech platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech Krkonoš je okolo 60 až 110 centimetrů sněhu. Za posledních 24 hodin napadlo za působení silného západního větru deset centimetrů a za poslední dva dny 30 centimetrů. Na závětrných svazích a žlabech je ho více.

"Zde se mohou tvořit desky z navátého sněhu. Během dne bude nadále sněžit za působení silného západního větru. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl dnes Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nadále varuje před vstupem do lesů, hrozí pády stromů nebo jejich vrcholků.

V uplynulých dnech se přes ČR přehnala vichřice, nejsilnější vítr byl v hradeckém kraji zaznamenán právě na hřebenech Krkonoš a na Sněžce. Na Sněžce přístroje naměřily dokonce vítr, který v nárazech dosahoval síly orkánu, tedy více než 117,7 km/h. V polské části Sněžky byly v pondělí zaznamenány nárazy větru až 198 km/h.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko zasáhne nebezpečné počasí. Po náledí přijde další silný vítr

19.02.2020 14:38 Aktualizováno Počasí bude do konce týdne Česko spíše trápit. Zatímco na řidiče čekají nástrahy v podobě náledí,…

Předpověď na noc a čtvrtek 20. února

19.02.2020 09:01 Od jihozápadu se do střední Evropy přechodně rozšíří nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Během…

Počasí přinese mimořádné teploty. V březnu přijde zásadní změna

18.02.2020 22:16 Aktualizováno I zbytek února bude mimořádně teplý, tento týden bude až 15 stupňů nad nulou. Až v březnu se asi…

Krkonoše opět zasáhla vichřice, horní úsek lanovky na Sněžku mimo provoz

18.02.2020 09:31 Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Lanovka může jezdit do rychlosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama