Krkonoše bičuje vichřice, lanovka na Sněžku zastavena

Horská služba Krkonoše varuje před silným větrem. Výstraha platí pro celé hory. Na hřebenech může v nárazech dosahovat rychlosti přes sto kilometrů v hodině, vyplynulo z dnešního ranního hlášení krkonošské horské služby. Podle polské horské služby ráno dosahoval vítr na Sněžce rychlosti téměř 170 kilometrů v hodině (47 m/s). V lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice.

Krkonoše - Sněžka - dřevěná stavba
doporučujeme

Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, která může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Lanovka na Sněžku tvoří dva úseky, Pec pod Sněžkou a Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Aktuální informace o provozu lanovky jsou na webu.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo okolo nuly, mlha, 75 centimetrů sněhu a vítr přes 60 kilometrů v hodině.

Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné. Na hřebenech Krkonoš je 35 až 70 centimetrů vlhkého sněhu. Více ho je na závětrných svazích a žlabech. "Za posledních 24 hodin napadlo deset centimetrů nového sněhu, za poslední periodu sněžení 40 centimetrů sněhu. Sníh napadl na tvrdou krustu, za působení silného jihozápadního větru, později západního větru," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Během dne se bude oteplovat a sněžení se také na hřebenech Krkonoš změní v déšť. V lavinových katastrech se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu. "Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedla horská služba.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

V hradeckém kraji bylo mělo být dnes zataženo, oblačno s deštěm, postupně až polojasno. Nejvyšší denní teploty by měly být mezi deseti až 13 stupni nad nulou, v 1000 metrech na horách kolem plus sedmi stupňů. Vítr má k večeru slábnout.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí slibuje příští měsíc méně deště. Medard se letos nevyplní

13.06.2021 16:03 Aktualizováno Podle měsíčního výhledu počasí ČHMÚ budou objemy srážek v příštích týdnech průměrné až podprůměrné.…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

12.06.2021 21:58 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Silné bouřky v Německu zabíjely. Teď míří na Česko

05.06.2021 21:13 Aktualizováno Bouřky v jihozápadní polovině Česka dnes budou silnější, než meteorologové čekali. Spadne až 50…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama