Krkonoše zasáhl silný vítr. Horská služba nedoporučuje hřebenové túry

Horská služba Krkonoše kvůli snížené viditelnosti a silnému větru nedoporučuje hřebenové túry. Výstrahu vydala ráno. Na hřebenech Krkonoš vítr v nárazech dosahoval rychlosti až 90 kilometrů, řekli dnes ČTK zástupci krkonošské horské služby. Kvůli silnému větru se ráno nerozjela kabinová lanovka na Sněžku. V provozu může být do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

Podle polské horské služby bylo ráno na Sněžce sedm stupňů pod nulou, pocitová teplota okolo minus 15 stupňů a vítr v nárazech dosahoval rychlosti přes 100 km/h. Lanovka na Sněžku vede z české strany. Vítr zastavil oba úseky: Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Aktuální informace o provozu lanovky jsou na webu.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno silná mlha, čtyři stupně pod nulou a vítr v nárazech dosahoval až 90 kilometrů v hodině. Přes ČR dnes přechází studená fronta. Podle předpovědi má převládat proměnlivá oblačnost, ojediněle přeháňky, nad 500 metrů sněhové. Nejvyšší denní teploty mají být nad nulou, v 1000 metrech na horách kolem minus jednoho stupně Celsia. Čerstvý západní až severozápadní vítr by měl odpoledne slábnout.

V Krkonoších v lavinových katastrech platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech je většinou od 50 do 100 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích a žlabech. Za posledních 24 hodin napadlo za působení západního až jihozápadního větru okolo 15 centimetrů sněhu. "Mezi novou a starou sněhovou pokrývkou se vytvořila krusta. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedla krkonošská horská služba.

Lavinovými lokalitami jsou na české straně Krkonoš Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku pozoruhodně intenzivní, na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a neděli 31. května

30.05.2020 12:29 Od severovýchodu bude přes naše území přecházet okluzní fronta spojená s tlakovou níží nad…

Předpověď počasí na začátek léta: Jaký bude červen?

30.05.2020 07:00 Teploty ani srážky během června zřejmě nevybočí z dlouhodobého průměru v tomto období roku. V…

Předpověď počasí na celé léto: Bude pořádné horko. Kdy přijdou první tropy?

29.05.2020 22:18 Aktualizováno Letošní léto by mohlo patřit k těm nejteplejším vůbec. První měsíce tohoto roku se podle…

Do Česka dorazí téměř tropické počasí. Bude skoro 30 stupňů

29.05.2020 22:17 Aktualizováno Do Česka příští týden dorazí letní počasí. Teploty vystoupají těsně pod 30 stupňů.

Související:

Právě se děje

Další zprávy