Kvalita ovzduší v Česku? Rok 2018 patřil mezi ty lepší, ukazuje analýza

Loňský rok z hlediska kvality ovzduší řadí meteorologové v porovnání s obdobím od roku 2000 mezi lepší, nicméně koncentrace polétavého prachu PM10 opět mírně stouply. Nejzávažnější situace zůstala v aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek. Na rozsáhlém území České republiky byly loni zaznamenány i nadlimitní koncentrace přízemního ozonu.

Vyplývá to ze zprávy o kvalitě ovzduší v roce 2018, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Úroveň znečištění ovzduší závisí na množství emisí a na meteorologických a rozptylových podmínkách. Loňský rok byl podle meteorologů teplotně mimořádně nadnormální a srážkově silně podnormální a panovaly zlepšené rozptylové podmínky.

"V důsledku těchto okolností byly u většiny imisních charakteristik znečišťujících látek ovzduší, s výjimkou suspendovaných částic a přízemního ozonu, zaznamenány stagnace až mírný pokles," uvedl ČHMÚ. Ačkoliv koncentrace suspendovaných částic PM10 a PM2,5 poslední dva roky mírně stoupají, jejich úroveň je z dlouhodobějšího hlediska průměrná, dodali meteorologové.

Koncentrace některých znečišťujících látek se závažnými dopady na lidské zdraví - suspendované částice PM10, PM2,5, benzo(a)pyren a přízemní ozon každoročně překračují své imisní limity na řadě lokalit.

V aglomeraci Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek způsobují podle meteorologů vysoké koncentrace škodlivin nejen české zdroje, ale také přenos emisí z Polska. Po obou stranách hranice je soustředěna průmyslová výroba, hustá zástavba s lokálním vytápěním pevnými palivy a rozvinutá dopravní infrastruktura. V Praze a Brně jsou nejproblematičtější vysoké koncentrace suspendovaných částic a oxidu dusičitého v lokalitách, které jsou zatíženy dopravou.

Oblasti s překročením imisních limitů bez zahrnutí ozonu pokrývaly loni asi 12,7 procenta území ČR s přibližně 36,3 procenta obyvatel. Oblasti s překročením imisních limitů se zahrnutím přízemního ozonu pokrývaly 87,3 procenta území se zhruba 75,6 procenta obyvatel.

Imisní limit přízemního ozonu byl loni překročen na 80 procentech České republiky se zhruba polovinou obyvatel. Důvodem byly extrémně příznivé meteorologické podmínky pro vznik přízemního ozonu. "Koncentrace O3 nevykazují výrazný trend. Nejvyšší koncentrace byly naměřeny v letech 2013, 2015 a 2018. Všechny tyto roky jsou charakterizovány výskytem příznivých meteorologických podmínek pro vznik ozonu," uvedl ČHMÚ.

Loni bylo kvůli zvýšené koncentraci PM10 vyhlášeno deset smogových situací a čtyři regulace, zejména v únoru a na počátku března. Vyhlášeny byly v aglomeraci Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek bez Třinecka, na Třinecku, v zóně Moravskoslezsko a ve Zlínském kraji. Kvůli vysokých koncentrací přízemního ozonu bylo loni v platnosti 12 smogových situací, a to zejména v červenci a v srpnu.

Související

Více souvisejících

Smog Znečištění Počasí Česká republika

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

Putin zvítězil, volilo ho přes 87 procent lidí, ukazuje první průzkum

Ruský prezident Vladimir Putin podle průzkumů zveřejněných po uzavření volebních místností suverénně obhájil mandát. Volit ho mělo více než 87 procent lidí, kteří odevzdali hlas. Účast u voleb hlavy státu v neděli překročila 65 procent. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy