Laviny v Krkonoších: Nebezpečí kleslo na první stupeň

V Krkonoších platí opět první stupeň lavinového nebezpečí. Z druhého na první, tedy na nejnižší stupeň z pětibodové stupnice, kleslo v neděli. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající, uvedla dnes na webu horská služba. Na hřebenech Krkonoš je 35 až 50 centimetrů sněhu, větší množství je ho uloženo na závětrných svazích a žlabech. Jednička platí také v Jeseníkách a na polské straně Krkonoš.

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

"Po výrazném oteplení a dešti se opět na horách ochladilo, na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila ledová krusta avšak ve spodních vrstvách je sníh stále mokrý. Sněhová pokrývka se postupně stabilizuje," uvedl dnes Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Při prvním lavinovém stupni z pětibodové stupnice jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa bývají pouze ojediněle.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Výjimečně se tam mohou vyskytnout laviny malých nebo středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Podle horské služby je uvolnění laviny možné jen při velkém dodatečném zatížení.

První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba se sídlem ve Špindlerově Mlýně v současné zimní sezoně poprvé v pondělí 16. prosince a druhý 5. ledna.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, tři stupně pod nulou a okolo 45 centimetrů sněhu.

Podle meteorologů by mělo být dnes v hradeckém kraji oblačno až zataženo, na horách ojediněle slabý déšť nebo mrholení, nad 1000 metrů sněžení. Nejvyšší denní teploty budou mezi třemi až šesti stupni nad nulou, v 1000 metrech na horách kolem nuly.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

12.06.2021 21:58 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Silné bouřky v Německu zabíjely. Teď míří na Česko

05.06.2021 21:13 Aktualizováno Bouřky v jihozápadní polovině Česka dnes budou silnější, než meteorologové čekali. Spadne až 50…

Počasí: V sobotu zasáhnou část Česka bouřky, může se přidat i krupobití

04.06.2021 11:18 V jihozápadní polovině České republiky se v sobotu odpoledne budou místy vyskytovat bouřky s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama