Laviny v Krkonoších: Nebezpečí kleslo na první stupeň

V Krkonoších platí opět první stupeň lavinového nebezpečí. Z druhého na první, tedy na nejnižší stupeň z pětibodové stupnice, kleslo v neděli. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající, uvedla dnes na webu horská služba. Na hřebenech Krkonoš je 35 až 50 centimetrů sněhu, větší množství je ho uloženo na závětrných svazích a žlabech. Jednička platí také v Jeseníkách a na polské straně Krkonoš.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

"Po výrazném oteplení a dešti se opět na horách ochladilo, na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila ledová krusta avšak ve spodních vrstvách je sníh stále mokrý. Sněhová pokrývka se postupně stabilizuje," uvedl dnes Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Při prvním lavinovém stupni z pětibodové stupnice jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa bývají pouze ojediněle.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Výjimečně se tam mohou vyskytnout laviny malých nebo středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Podle horské služby je uvolnění laviny možné jen při velkém dodatečném zatížení.

První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba se sídlem ve Špindlerově Mlýně v současné zimní sezoně poprvé v pondělí 16. prosince a druhý 5. ledna.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, tři stupně pod nulou a okolo 45 centimetrů sněhu.

Podle meteorologů by mělo být dnes v hradeckém kraji oblačno až zataženo, na horách ojediněle slabý déšť nebo mrholení, nad 1000 metrů sněžení. Nejvyšší denní teploty budou mezi třemi až šesti stupni nad nulou, v 1000 metrech na horách kolem nuly.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a úterý 28. ledna

27.01.2020 08:56 Přes naše území přejde od západu studená fronta, informuje portal.chmi.cz.

Česko zasype sníh. Meteorologové varují před počasím

27.01.2020 08:16 V Česku tento týden napadne nový sníh. Navzdory tomu, že teploty porostou až na 11 °C, se objeví i…

Podrobná předpověď počasí na únor: Kdy se ochladí?

26.01.2020 21:50 Aktualizováno Příští měsíc by mělo v Česku panovat převážně teplé počasí. ke konci měsíce se ale dočkáme…

Sluníčko lákalo do hor, skiareály zaplnily desítky tisíce lyžařů

26.01.2020 19:44 Slunečné inverzní počasí přilákalo do hor lyžaře i pěší turisty. Velké lyžařské areály mají sněhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama