Meteorologové vytvořili novou aplikaci. Porovná emise před a po výměně kotle

Meteorologové z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vytvořili jednoduchou aplikaci, která srovná emise vyprodukované starým a novým kotlem pro vytápění. Aplikace tak ukazuje, že výměna starého kotle má na ovzduší pozitivní vliv. Aplikaci meteorologové zveřejnili na svém blogu.

Komín, střecha, ilustrační fotografie
doporučujeme

Problém znečišťování ovzduší v souvislosti s lokálním vytápěním domácností meteorologové zmiňují často. Jde podle nich o nejproblematičtější zdroj znečišťování v České republice.

"Abychom ilustrovali vliv výměny kotle čísly, vytvořili jsme aplikaci, ve které si pouze vyberete kotel a palivo před a po výměně a zobrazí se vám rozdíl průměrných emisí daného kotle a paliva a procentuální rozdíl množství emisí," uvedl za meteorology Jáchym Brzezina.

Uživatel si tak může srovnat například emise prohořívacího kotle na hnědé uhlí s plynovým kotlem. Brzezina uvedl, že možná překvapí, jak obrovský rozdíl mezi oběma kotli je.

Výměnu starých kotlů za nové podporují takzvané kotlíkové dotace. Jihomoravský kraj zatím podpořil výměnu zhruba 3500 starých kotlů na tuhá paliva za ekologičtější. Příjemcům proplatil zhruba 265 milionů korun, za dalších asi 107 milionů korun jsou už schváleny nové žádosti.

Brzezina ČTK dříve řekl, že kvalita ovzduší v Jihomoravském kraji se postupně zlepšuje a podle něj kotlíkové dotace ke zlepšení kvality ovzduší přispívají. Účinnost kotlíkových dotací meteorologové pravidelně ověřují v projektu měření kvality ovzduší ve vybraných malých obcích. V kompetenci brněnské pobočky jsou tři takové obce, a to Bochovice na Třebíčsku, Košíky na Uherskohradišťsku a Kuřimská Nová Ves na Brněnsku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí překonávalo rekordy. Bylo přes 30 stupňů

15.09.2020 17:53 Na 37 stanicích v Česku dnes zaznamenali tropický den, tedy alespoň 30 stupňů Celsia. Nejtepleji…

Srpnové průtoky v tocích byly nadprůměrné

14.09.2020 11:15 Srpnové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu …

Česko prožilo nejdeštivější léto za posledních deset let

13.09.2020 10:29 Letošní léto bylo nejdeštivější za posledních deset let. V průměru spadlo na území Česka 322…

Předpověď na noc a sobotu 12. září

11.09.2020 12:53 Od západu se začne do střední Evropy rozšiřovat další tlaková výše, informuje portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama