Meteorologové zvýšili výstrahu. Extrémní stupeň nebezpečí hrozí v některých částech Česka

Na severozápadním návětří Jizerských hor a Krkonoš budou v nadcházejících hodinách extrémní srážky. Do nedělního poledne tam naprší, zejména v oblasti Frýdlantského výběžku, ojediněle kolem 80 milimetrů vody.

Déšť
doporučujeme

V souvislosti s tím vzrostlo riziko rozvodnění tamních řek. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav, který tak zvýšil stupeň nebezpečí upozornění na silný déšť v dané oblasti na extrémní. Na stejný stupeň se podle nich nově zvýšilo i riziko záplav na Chrudimsku.

Platnost varování před vydatným deštěm v Beskydech a Jeseníkách pak meteorologové prodloužili do pondělí.

Vydatně pršet má podle nich na severu a východě Čech, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku. Na Českomoravské vrchovině podle nich může ojediněle spadnout až 60 milimetrů srážek. V Jeseníkách a Beskydech to může být do pondělí kolem 90 milimetrů za 48 hodin. "Zároveň se na severovýchodě území může během nedělního odpoledne a večera ojediněle vyskytnout silná bouřka s krátkodobým úhrnem kolem 30 mm," doplnili meteorologové.

Kvůli neustávajícímu dešti a již nasyceným korytům řek meteorologové předpokládají u toků, které odvodňují Jizerské hory, vzestup hladin na druhý, místy i třetí stupeň povodňové aktivity. Druhého stupně mohou dosáhnout i řeky odvodňující Krkonoše, sever Českomoravské vrchoviny, Orlické hory, Jeseníky a Beskydy.

V Libereckém kraji intenzivní deště hladiny toků již zvedly. Stav ohrožení platí na Smědé a Řasnici na Frýdlantsku, na Bulovském potoce nebo Olešce. Podle informací z Povodí Labe se na třetí povodňový stupeň dostala i Jeřice v Mníšku na Liberecku, druhý povodňový stupeň platí na Kamenici v Plavech na Jablonecku. Na prvním stupni je Jizera v Železném Brodu a Jablonci nad Jizerou a také Lužická Nisa v Liberci. Vzedmuté jsou i přítoky.

Na Chrudimsku překročila hranici druhého povodňového stupně říčka Novohradka v obci Luže na Chrudimsku, podle meteorologů by ale v nejbližší době měla její hladina vystoupat ještě výše.

Naopak v Moravskoslezském kraji hladiny řek po předchozích silných deštích dnes klesají, na čtyřech místech ráno platil první stupeň povodňové aktivity. Očekávané srážky v Beskydech a Jeseníkách mohou situaci ale opět zhoršit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a čtvrtek 16. července

15.07.2020 16:03 Za studenou frontou postoupí od severozápadu do střední Evropy tlaková níže ve vyšších vrstvách…

Horké počasí střídají deště a bouřky. Zlom přijde až příští týden

15.07.2020 08:25 Tropické počasí si vzalo na nějakou dobu pauzu. Tento týden se vlny veder nedočkáme, Česko naopak…

Tropické počasí v srpnu bude až na jeden týden výjimkou. Ochladí se

14.07.2020 22:01 Aktualizováno Srpen se nebude teplotně příliš lišit od počasí, které zažíváme nyní. Teplejší dny bude střídat…

Předpověď na noc a středu 15. července

14.07.2020 13:18 Přes naše území bude k východu přecházet studená fronta, informuje portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama