Mrazivé počasí: Teploty na Šumavě spadly hluboko pod nulu. A ještě přituhne

Navzdory panujícímu mírnému počasí klesly ráno na několika místech země teploty výrazně pod nulu, i když teplotní rekordy nepadaly. Meteorologové ráno naměřili nejnižší teplotu v České republice na šumavském Březníku, a to minus 16,6 stupně Celsia. Tamní rekord je z 6. ledna 2002, minus 30,6 stupně.

Přidejte svůj názor

Počasí
doporučujeme

"Dnešní teplota na Březníku byla stejná v 02:00 i o šest hodin později," řekl Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

V úterý ráno by tam mělo být ještě mrazivěji, v dalších dnech budou teploty vyšší. "Druhá nejnižší teplota minus 15,3 stupně byla dnes v Pohoří v Jihočeském kraji a minus 14,8 stupně na Kvildě-Jezerní slati (obojí na Šumavě, blízko Březníku)," uvedl. Podle něj vykazují dnešní minima typické mrazové kotliny kolem šumavských lokalit Kvilda a Stachy.

"V jihovýchodní části Šumavy zůstala obloha otevřená celou noc, kdežto jinak v rámci západních Čech se vytvořila nízká oblačnost (která vytvořila poklop) a teploty až tak dolů neklesaly," vysvětlil Cink. Například na nedaleké šumavské Hojsově Stráži byly "jen" minus tři stupně Celsia.

Mrazové kotliny jsou údolí obehnaná vyššími kopci. "Vzduch tam během noci těžkne a stéká dolů do údolíček, kde se dál ochlazuje," uvedl Cink.

Průměrné teploty na dalších horách v ČR se pohybovaly od minus sedmi do minus tří stupňů, v nižších polohách okolo nuly do minus dvou stupňů.

Úterní ranní teploty by měly být nižší než dnes. Také v mrazových kotlinách, zůstane-li obloha otevřená, by mohlo být chladněji. "V dalších dnech už bude více oblačnosti, takže teploty už nebudou tolik klesat. Od středy už by se měly ráno v nižších polohách udržovat nad nulou," řekl Cink. Meteorologové očekávají lokální srážky a vyjasnění až na přelomu tohoto a příštího týdne.

Březník je samota v širokém údolí Luzenského potoka, 7,5 kilometru jihovýchodně od Modravy v katastrálním území Filipova Huť, která patří pod známou turistickou obec Modrava.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka míří pravá zima. Teploty klesnou na -10

18.01.2020 08:32 Do Česka se příští týden přiženou silné mrazy. Teploty klesnou až na -10 stupňů. Vyplývá to z…

Jak dlouho vydrží sníh? Počasí slibuje po víkendu změny

17.01.2020 22:10 Aktualizováno O víkendu se v Česku objeví sníh. Ten by měl padat na většině území, nevydrží ale dlouho. Teploty…

Výrazná změna počasí v únoru: Jarní teploty i husté sněžení

17.01.2020 02:23 Aktualizováno V průběhu února by mělo v Česku panovat převážně teplé počasí. ke konci měsíce se ale dočkáme…

Předpověď na noc a pátek 17. ledna

16.01.2020 08:58 Po zadní straně rozsáhlé tlakové výše nad východní Evropou k nám bude proudit teplý vzduch od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama