Mrazivé počasí: Teploty na Šumavě spadly hluboko pod nulu. A ještě přituhne

Navzdory panujícímu mírnému počasí klesly ráno na několika místech země teploty výrazně pod nulu, i když teplotní rekordy nepadaly. Meteorologové ráno naměřili nejnižší teplotu v České republice na šumavském Březníku, a to minus 16,6 stupně Celsia. Tamní rekord je z 6. ledna 2002, minus 30,6 stupně.

Počasí

"Dnešní teplota na Březníku byla stejná v 02:00 i o šest hodin později," řekl Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

V úterý ráno by tam mělo být ještě mrazivěji, v dalších dnech budou teploty vyšší. "Druhá nejnižší teplota minus 15,3 stupně byla dnes v Pohoří v Jihočeském kraji a minus 14,8 stupně na Kvildě-Jezerní slati (obojí na Šumavě, blízko Březníku)," uvedl. Podle něj vykazují dnešní minima typické mrazové kotliny kolem šumavských lokalit Kvilda a Stachy.

"V jihovýchodní části Šumavy zůstala obloha otevřená celou noc, kdežto jinak v rámci západních Čech se vytvořila nízká oblačnost (která vytvořila poklop) a teploty až tak dolů neklesaly," vysvětlil Cink. Například na nedaleké šumavské Hojsově Stráži byly "jen" minus tři stupně Celsia.

Mrazové kotliny jsou údolí obehnaná vyššími kopci. "Vzduch tam během noci těžkne a stéká dolů do údolíček, kde se dál ochlazuje," uvedl Cink.

Průměrné teploty na dalších horách v ČR se pohybovaly od minus sedmi do minus tří stupňů, v nižších polohách okolo nuly do minus dvou stupňů.

Úterní ranní teploty by měly být nižší než dnes. Také v mrazových kotlinách, zůstane-li obloha otevřená, by mohlo být chladněji. "V dalších dnech už bude více oblačnosti, takže teploty už nebudou tolik klesat. Od středy už by se měly ráno v nižších polohách udržovat nad nulou," řekl Cink. Meteorologové očekávají lokální srážky a vyjasnění až na přelomu tohoto a příštího týdne.

Březník je samota v širokém údolí Luzenského potoka, 7,5 kilometru jihovýchodně od Modravy v katastrálním území Filipova Huť, která patří pod známou turistickou obec Modrava.

Meteorologové varují před vysokými teplotami. Předpověď počasí slibuje až…

18.06.2021 22:02 Aktualizováno Třicetistupňové vedro zůstane v Česku minimálně do víkendu. V pátek bude na většině území přes 31…

V Česku druhým dnem panují tropy, rekordů ale mnoho nepadlo

18.06.2021 18:15 Teploty v Česku dnes druhým dnem stoupaly nad tropických 30 stupňů. Stejně jako ve čtvrtek bylo…

Počasí v Česku lámalo rekordy. Bylo přes 33 stupňů

17.06.2021 17:50 Teploty v Česku se dnes dostaly nad tropických 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci,…

Předpověď počasí s varováním: Česko dnes potrápí vysoké teploty

17.06.2021 07:00 Meteorologové na dnešní odpoledne vydali varování před vysokými teplotami. Ty zasáhnou většinu Čech…

Předpověď počasí do začátku prázdnin: Kdy nás čekají největší vedra?

16.06.2021 22:05 Aktualizováno Tento týden bude v Česku panovat tropické počasí, nejtepleji má být v sobotu, kdy teploměr může…

Tropické počasí vystřídá teplotní propad, ukazuje předpověď

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Už tento týden se Česko dočká prvních letošních tropů. Třicítky ale vydrží jen pár dní, pak se…

Předpověď počasí slibuje tento týden první tropy

14.06.2021 07:00 Tento týden dorazí do Česka tropické teploty. Během dne rtuť teploměru zejména v závěru týdne hravě…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Předpověď počasí slibuje příští měsíc méně deště. Medard se letos nevyplní

13.06.2021 16:03 Aktualizováno Podle měsíčního výhledu počasí ČHMÚ budou objemy srážek v příštích týdnech průměrné až podprůměrné.…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Související:

Právě se děje