Mrzne až praští. Meteorologové naměřili minus 30 stupňů, namrzají silnice, vlaky stojí

Česko dnes zažilo nejchladnější ráno zimy s teplotami až k minus 30 stupňům Celsia. Namrzají silnice i výhybky, a mohou se tak stejně jako v předchozích dnech objevovat problémy v dopravě. V Česku s výjimkou části jižní Moravy stále platí až do odvolání výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silnými mrazy a na východě republiky je ještě dnes platná i výstraha před sněhovými jazyky.

Počasí
doporučujeme

Dnešní ráno bylo podle ČHMÚ zatím nejchladnější v této zimě. Teploty v Česku klesly většinou na minus deset až 15 stupňů Celsia, na šumavských pláních až k minus 30 stupňům. Zřejmě nejnižší teplotu v Česku naměřili na Rokytské slati, kde bylo minus 30,2 stupně. Stanice Kvilda-Perla, která leží na jednom z nejchladnějších míst republiky, naměřila ráno v 06:00 minus 28,5 stupně.

Největší mrazy byly podle meteorologů ráno především v Čechách. Například ve Středočeském kraji se objevily problémy na železnici kvůli namrzlým výhybkám. Ještě po 09:00 byl kvůli tomu třeba omezen provoz regionálních spojů na jednom z hlavních železničních koridorů v úseku Český Brod - Praha hlavní nádraží. Kvůli mrazu a sněhu se s problémy na železnici potýkaly i další regiony.

Sníh a mráz působily potíže v dopravě zejména začátkem týdne. I dnes ale na řadě silnic v Česku zůstával sníh, místy ujetý a zledovatělý. Pozor si na něj musejí řidiči dávat hlavně na horách, kde se tvoří i sněhové jazyky. Mohou se objevit například ve vyšších polohách na Olomoucku v okolí Šternberku, v okolí Lanškrouna na Orlickoústecku nebo na Bruntálsku a Opavsku. Na Vysočině v noci na dnešek zeslábl vítr a na silnicích se přestaly tvořit sněhové jazyky.

Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí stále v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Kvůli sněhu zůstává uzavřená pro kamiony nad šest tun také silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice v Libereckém kraji. Nesjízdná je kvůli ledovce dál i silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku.

Do Česka nyní proudí podle meteorologů arktický vzduch ze severu a silné mrazy mají trvat ještě nejméně týden. I v příštích dnech tak mohou podle předpovědi ČHMÚ teploty místy v noci klesat až k minus 20 stupňům.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku padaly teplotní rekordy. Bylo až 20 stupňů

23.02.2021 18:51 Na 14 místech v Česku dnes meteorologové naměřili dosud nejvyšší únorovou teplotu. Nejtepleji bylo…

Na Šumavě se za týden oteplilo o téměř 45 stupňů Celsia

22.02.2021 16:08 Na Šumavě se za týden oteplilo téměř o 45 stupňů Celsia. Minulé pondělí naměřili u Kvildy minus 31…

Počasí na měsíc: Jarní teploty dlouho nevydrží, hrozí další sněžení

21.02.2021 22:02 Aktualizováno I přelom února a března bude v Česku mimořádně teplý, příští týden bude dokonce až 17 stupňů Celsia…

Příští týden o sobě dá vědět jaro. Bude až 17 stupňů, ukazuje předpověď…

21.02.2021 07:00 Příští týden se Česko dočká jarních teplot. Ty v maximech vyšplhají až na 17 stupňů.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama