Nadprůměrné teploty a sucho. Počasí se výrazněji změní až na konci prosince

Vánoce na sněhu pravděpodobně ani letos nebudou. Po suchém listopadu přišel suchý prosinec. V předchozích dnech spadlo minimum srážek a pršet nemá ani do začátku příštího týdne. Teploty budou okolo pěti stupňů Celsia a na Štědrý den má být ještě tepleji.

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče
doporučujeme

Na začátku minulého týdne bylo sucho na 22 procentech území České republiky a proti předchozímu týdnu se plocha zdvojnásobila. Není to však sucho v pravém slova smyslu a na krajinu nemá žádný viditelný dopad, řekl ČTK klimatolog a jeden z tvůrců projektu InterSucho Pavel Zahradníček.

V povrchové vrstvě do 40 centimetrů je nyní méně půdní vláhy, než je pro toto období obvyklé, a to především od středních poloh výše. "Naopak v nižších zemědělských polohách odpovídá obvyklým hodnotám. Zemědělce negativně ovlivnily rekordní srážky v říjnu, byl problém se sklizní kukuřice a cukrové řepy, ale nyní již většinu prací dokončili. Ze současné snížené úrovně půdní vlhkosti bych zatím významné závěry nedělal, méně srážek v listopadu není tak výjimečné. Srážky dosti kolísají, takže je to závislé vždy na meteorologické situaci, a tak tentokrát díky častému inverznímu charakteru počasí prostě nepršelo," popsal Zahradníček.

Střednědobý model GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 30. prosince, předpokládá, že teploty budou až do Vánoc mírně nadprůměrné, ale vzhledem k časté inverzi lze čekat, že v nižších polohách budou spíše průměrné teploty vzduchu. Srážky by měly být častější až v poslední dekádě prosince, ale pravděpodobně půjde opět jen o přeháňky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstraha meteorologů: Hrozí náledí a silné sněžení, ukazuje předpověď…

24.01.2021 06:00 Na východě České republiky bude v neděli ráno a dopoledne silně sněžit, místy může napadnout až…

Počasí se opět ochladí. V únoru se přižene další sněžení

23.01.2021 22:00 Aktualizováno V únoru se zřejmě ochladí a bude sněžit i v nižších polohách. Na konci ledna v příštím týdnu ale…

V Krkonoších je metr sněhu, platí druhý lavinový stupeň

20.01.2021 09:53 V nejvyšších českých horách Krkonoších napadlo za posledních 24 hodin 15 centimetrů sněhu a celková…

Velmi mrazivé ráno v Česku: Teploty místy spadly pod minus 20 stupňů

18.01.2021 10:56 Aktualizováno Česko v noci na dnešek prožilo mrazivou noc. Teploty byly na mnoha místech pod minus 20 stupni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama