Počasí může napáchat mohutné škody, Česku hrozí problémy s pitnou vodou.

Přesto, že půdní sucho na českém území kleslo za poslední měsíc téměř o polovinu, problém s potencionálním nedostatkem pitné vody je stále na stole. Vysušená země má negativní vliv na výnosy polních plodin a tedy i na případnou kvalitu našich životů.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Vodní osvěžení
doporučujeme

"Klimatické změny jsou zatím rychlejší než současná adaptační opatření, na nichž Česko pracuje," řekl pro Radiožurnál Petr Sklenička, rektor ČZÚ. Navrhuje proto hned několik opatření, která by měla alespoň částečně ulevit od problému v průběhu časového horizontu přibližně deseti let.

Podle rektora by pomohlo několik změn v legislativě. V rozhovoru vyzývá ministerstva životního prostředí a zemědělství, aby investovala do nápravných opatření v krajině až desítky miliard. Takové částky jsou podle jeho slov potřeba k tomu, abychom začali klimatickou změnu dohánět.

Peníze by měly putovat zejména do školství. Jedním z prvních kroků je příprava dostatku odborníků, kteří budou umět případná opatření správně a efektivně projektovat.

Vysoká rychlost změn klimatu je důsledkem několika faktorů, které na sebe vzájemně působí. Jako příklad uvádí, že země se vysoušením ohřívá a ohřívání zároveň půdu ještě více vysušuje.

V rozhovoru podotýká, že bychom měli výrazně zlepšit využití dešťové vody. I přes to, že podle statistiky ministerstva Životního prostředí  se pouze 1% ze srážek využije jako pitná voda , je nutné spadanou vodu shromažďovat a následně efektivně využívat k jiným účelům.

"Voda k nám nepřitéká, musíme udělat maximum pro to, aby voda neodtékala bez užitku,“ apeluje Sklenička na širokou veřejnost.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mrazivé ráno v Česku: Nejchladněji bylo na Šumavě. Předpověď na další dny

21.09.2019 13:05 Aktualizováno Dnešní ráno bylo obdobně studené jako páteční. Ranní minimální teploty se ve dvou metrech nad zemí…

Předpověď na noc a neděli 22. září

21.09.2019 08:28 Tlaková výše nad jihovýchodní Evropou bude slábnout a na její zadní straně bude proudit do střední…

Počasí bude příští týden stát za to. Česko si ho užije

21.09.2019 07:00 Příští týden se po uplynulých chladných dnech dočkáme oteplení. Noční teploty stoupnou až o zhruba…

Mrazivé počasí sevře Česko. Výstraha pro zemědělce a zahrádkáře

20.09.2019 11:45 Meteorologové varovali zemědělce a zahrádkáře před přízemními mrazíky, které se v noci a v sobotu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama