Počasí: Do Česka vpadne mráz. Může poškodit vegetaci, varují meteorologové

V Česku bude v noci na úterý a na středu mrznout, podle meteorologů by mráz mohl poškodit vegetaci, zejména zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Počasí
doporučujeme

Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologickho ústavu (ČHMÚ). Zemědělcům a ovocnářům proto doporučuje, aby rostliny před mrazem přikryli nebo jinak ochránili.

Varování před mrazem ve vegetačním období platí pro celou republiku od půlnoci z pondělí na úterý do středečních 7:00. V noci na úterý očekávají meteorologové podle týdenní předpovědi nejnižší noční teploty plus dva až minus dva stupně Celsia a na středu až minus čtyři stupně.

Meteorologové radí zeleninu a nízké rostliny zakrýt světlou netkanou textilií, která na nich může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. "V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce). Použít lze i protimrazové svíce," uvedl ČHMÚ. Podle ovocnářů ale už například meruňky pomrzly.

Ve volné krajině je v souladu s obecně platnými předpisy a podle aktuální situace možné chránit vegetaci před mrazem také zapálením slámy nebo klestí.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí v červnu: Který týden bude nejchladnější a kdy přijdou tropy

03.06.2020 08:43 Počasí bude minimálně na začátku června nestálé. Zatímco tento týden budou teploty skákat až o 10…

Počasí bude příští víkend zřejmě horší, než v tom uplynulém

02.06.2020 22:08 Aktualizováno Česko má za sebou víkend, který sice neoplýval vysokými teplotami, pořád byl ale příjemnější, než…

Předpověď na noc a středu 3. června

02.06.2020 11:53 Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže nad východní Evropou, která se bude zvolna vyplňovat,…

Předpověď na noc a úterý 2. června

01.06.2020 11:47 Počasí u nás začne ovlivňovat tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry se středem nad východní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy