Počasí: Výstraha před lijáky prodloužena, platí vysoký stupeň nebezpečí

Na severu a východě Čech a na Českomoravské vrchovině bude místy intenzivně pršet do nedělního rána, v oblasti Jeseníků a Beskyd pak do pondělního rána. Předchozí výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí meteorologové zrušili. Kvůli aktuálnímu nasycení povodí u toků odvodňujících Jeseníky a Beskydy mohou hladiny v těchto oblastech dosáhnout druhého povodňového stupně, ojediněle i třetího. V nejbližší době očekávají meteorologové třetí povodňový stupeň na Bystřičce na Vsetínsku.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Od pátečního dopoledne do nedělního rána může ojediněle napršet až 60 mm srážek. V pátek večer déšť jen přechodně zeslábne. Na severozápadním návětří Jizerských hor, Krkonoš, Českomoravské vrchoviny, Jeseníků a Beskyd bude déšť velmi vydatný s úhrnem ojediněle kolem 80 mm," uvedli meteorologové.

Výstraha před velmi vydatným deštěm tak nyní platí pro Liberecko a Frýdlantský výběžek v Libereckém kraji, okolí Čáslavi ve Středočeském kraji, jihozápad Pardubického kraje, sever Vysočiny, části Olomouckého a Zlínského kraje a pro celý Moravskoslezský kraj. V posledních třech jmenovaných platí do odvolání také povodňová pohotovost.

V dalších částech Libereckého, Středočeského, Pardubického, Olomouckého, Jihomoravského a Vysočiny a celém Královéhradeckém kraji platí výstraha před vydatným deštěm s nízkým stupněm nebezpečí. V těchto regionech zároveň platí povodňová bdělost, tedy dosažení nejnižšího stupně povodňové aktivity.

Bouřky se silným deštěm se severovýchodem republiky přehnaly už ve čtvrtek odpoledne a večer. Déšť způsobil i rychlý vzestup hladin řek a potoků, na některých místech byly překročeny povodňové stupně. Dnes dopoledne stoupla nad úroveň prvního stupně povodňové aktivity například hladina řeky Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. Na prvním stupni se od čtvrtečního odpoledne drží také Cidlina v Jičíně. Třetí povodňový stupeň překročila ráno řeka Jičínka v Novém Jičíně, nyní je na druhém stupni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sucho mizí i z hlubších úrovní, problém zůstává na severozápadě Čech

07.07.2020 16:53 Severozápadní Čechy zůstávají jediným místem v České republice, které v hlubších vrstvách půdy trpí…

Předpověď na noc a středu 8. července

07.07.2020 12:22 Přes střední Evropu bude zvolna postupovat k jihu studená fronta, informuje portal.chmi.cz.

Teplé počasí si vezme pauzu. Brzy se ale vrátí

06.07.2020 22:12 Aktualizováno Příští týden si Česko od veder odpočne. Teploty místy během dne klesnou i pod 20 stupňů. Na konci…

Tropické počasí v červenci bude jen výjimečně

05.07.2020 08:10 Ve zbytku července by teploty v Česku měly stoupat většinou k 25 stupňům Celsia, krátkodobě se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy