Hladina řek na Uničovsku klesá, povodňový stupeň jen v Uničově

Hladina řek v Uničově a okolí po noční bouřce a lokálních záplavách dnes od rána postupně klesá. V Dlouhé Loučce není na říčce Oslavě už ani první stupeň povodňové aktivity. Na řece Oskavě v Uničově nyní platí druhý povodňový stupeň, i tam ale hladina postupně klesá, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle Povodí Moravy se dá očekávat zvyšování průtoků v dolních úsecích toků a dosažení i prvního povodňového stupně.

Přívalové deště zasáhly v neděli hlavně oblast Uničova a Šumpersko. Mezi nejpostiženější obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda mnohde dosahovala přes metr vysoko.

Radek Čekal z Českého hydrometeorologického ústavu dnes ČTK řekl, že za nedělní lokální přívalové deště a následné záplavy v severní polovině Olomouckého kraje může takzvaný train efekt. "Ten vzniká, když se bouřky tvoří na jednom místě a přecházejí stejné místo. Kvůli tomu na jednom místě napršelo místy až 100 milimetrů srážek za 24 hodin, zatímco původní předpoklad srážek činil ojediněle maximálně 60 milimetrů," uvedl.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře kvůli vydatným srážkám docházelo v zasažených oblastech na vodních tocích k velmi prudkým vzestupům hladin s dosažením stupňů povodňové aktivity. "Během noci byly dosaženy třetí povodňové stupně na vodních tocích Merta, Desná a Oslava ty pak následně odezněly. Aktuálně v zasaženém území vydatné srážky odezněly a uvedené toky v horních úsecích jsou většinou na sestupu, případně kulminují. Průtoky budou stoupat v dolních úsecích toků vlivem dotoku s dosažením stupňů povodňové aktivity, na některých místech mohou být dosažené i druhé povodňové stupně," sdělil ČTK Chmelař.

Vodohospodáři po lokálních záplavách z rozvodněné Desné a Merty zaznamenali velké množství naplavenin na jezu v Loučné a velký zátaras pod jezem v Sudkově; voda na tocích však už opadává a nejsou zde povodňové stupně. "Řeka Oskava v Uničově kulminovala dnes v 09:00. V současnosti jsou po kulminaci i další přítoky Oskavy," doplnil mluvčí povodí. Dodal, že rozvodněné toky zvedly druhoně i hladinu řeky Moravy, kde vodohospodáři očekávají maximálně dosažení 1. povodňového stupně. Preventivně však vyklidili staveniště na stavbě protipovodňové ochrany v Olomouci.

Meteorologové v neděli vydali několik varování před povodněmi, jejichž závažnost postupně až do nočních hodin zvyšovali podle toho, jak se situace vyvíjela.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a neděli 12. července

11.07.2020 12:34 Po přední straně tlakové výše se středem nad Britskými ostrovy bude na naše území proudit…

Silné bouřky se prohnaly Českem: Zlámané stromy, člun na přehradě v…

11.07.2020 12:31 Aktualizováno Bouřka provázená silným větrem, která přecházela v noci přes území jižní Moravy, lámala hlavně…

V Jeseníkách vydatně prší. Mohou stoupat hladiny řek, upozornili…

11.07.2020 12:06 V Jeseníkách v noci spadlo až 30 milimetrů srážek, hodně pršet tam bude i dnes. Aktuální výstraha…

Meteorologové s horkým létem nepočítají. Bude chladné počasí, dovolené…

11.07.2020 07:00 Do poloviny srpna se budou v Česku střídat chladnější a teplejší období, což je pro středoevropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy