Praha čelí náporu bouře Sabine, hasiči mají plné ruce práce

Pravděpodobně kvůli silnému větru zrušily dnes letecké společnosti devět zpátečních letů na Letiště Václava Havla v Praze. Další spoje mohou kvůli nepříznivému počasí nabírat zpoždění. Ruzyňské letiště ale zůstalo v provozu bez omezení. Pouze ranní let z katarského Dauhá do Prahy byl na základě rozhodnutí posádky přesměrován do Vídně, naopak do českého hlavního města byl odkloněn stroj letící na lince z Moskvy do Mnichova, sdělila ČTK Kateřina Pavlíková z tiskového odboru letiště.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Hasiči
doporučujeme

Silný vítr dnes podle výstrahy ČHMÚ hrozí po celý den v celém Česku. V nárazech může dosahovat rychlosti až 110 kilometrů v hodině, a místy i více.

Brzo ráno foukal na Letišti Václava Havla Praha silný vítr, který měl v nárazech až 94 kilometrů v hodině. K větru se navíc přidal i déšť. Dopoledne se ale situace stabilizovala. "V případě potřeby tak sloužíme leteckým společnostem i jako záložní letiště," uvedla Pavlíková.

Personál letiště už v neděli večer zajistil stavby, manipulační techniku a upevnil předměty, které by mohl vítr uvolnit. "Letadla, která byla zaparkována na letištní ploše, byla rovněž zajištěna nebo případně umístěna do hangárů," uvedla mluvčí letiště.

Letecké společnosti se rozhodly pro dnešek zrušit zatím devět zpátečních letů. Opatření se týká spojů z Curychu, Mnichova, Frankfurtu nad Mohanem, Düsseldorfu, Londýna, Amsterdamu a Bělehradu. "O rušení letů rozhodují aerolinky, ať už kvůli nepříznivému počasí po Evropě nebo z provozních důvodů," vysvětlila Pavlíková. Cestujícím doporučuje, aby sledovali aktuální informace u své letecké společnosti nebo na webu pražského letiště.

Kvůli silnému větru vyjížděli pražští hasiči od půlnoci do dnešních 14:00 ke 224 případům, uvedli na twitteru. Nejvíc práce mělo operační středisko hasičů mezi 06:00 a 08:00. 

V hlavním městě hasiči odstraňují především popadané stromy a zajišťují uvolněné plechy na střechách. V Bohnicích a Modřanech spadl strom na zaparkovaná auta. Kolem poledne se situace podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky stabilizovala, po 13:00 ale vítr opět zesílil.

Spadlý strom ráno zastavil provoz na příměstské železniční lince S49 mezi Libní a Hostivaří, informovala společnost Ropid, která organizuje pražskou veřejnou dopravu. Vlaky se na trať vrátily krátce před 10:00.

Nepřízeň počasí zastavila po ránu i dvojici pražských přívozů. Zatímco lodní spojení mezi Sedlcem a Zámky už je obnoveno, loď mezi Císařským ostrovem a Trojou stále nejezdí.

Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám jsou dnes preventivně zavřeny zoologická i botanická zahrada v Troji. "Sabine to podle všeho myslí hodně vážně," uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek na twitteru. Bouře Sabine přešla do Česka z Německa.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana jsou z bezpečnostních důvodů nepřístupné i hřbitovy v metropoli. "Naplánované obřady se uskuteční pod dohledem zaměstnanců Správy pražských hřbitovů," uvedl.

Podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) by lidé také měli zvážit vstup do parků. Magistrát rovněž doporučuje nezdržovat se v blízkosti větších stromů a nechodit do lesů.

Kvůli počasí je zavřený park na Vyšehradě. "Zítra (úterý) bude po kontrole provozní bezpečnosti stromů park opět otevřen. Předpokládáme zhruba kolem poledne," uvedla Drahomíra Kolmanová, vedoucí úseku parku Národní kulturní památka Vyšehrad.

Vedení hlavního města zatím nebude kvůli silnému větru svolávat zasedání magistrátního krizového štábu. V pohotovosti je operační středisko, které situaci sleduje.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 28. února

27.02.2020 09:04 Tlaková níže a s ní spojený okludující frontální systém přejde přes naše území k východu a od…

Počasí: Česko zasáhne bouře Bianca. Většinu území zasype sníh

27.02.2020 08:23 Českou republiku zasáhne v noci ze čtvrtka na pátek bouře Bianca. Podle meteorologů půjde o první…

Počasí: Česko dnes zasáhne silný vítr. Nebude to tento týden naposledy

26.02.2020 23:19 Aktualizováno Českou republiku dnes opět zasáhne vítr, který může dosáhnout téměř rychlosti vichřice. Tento týden…

Horská služba varuje v Krkonoších před náledím, hrozí silný vítr

26.02.2020 09:24 Aktualizováno Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama