Půda je podle vědců vodou zcela nasycená

Nasycenost půdy vodou do jednoho metru v Česku se v lednu zvýšila, půdě vyhovuje střídání deště, mrazu a oblevy. Především na Moravě je až na výjimky nasycenost půdy stoprocentní. Vyplývá to z údajů, které dnes vědci zveřejnili na portálu InterSucho.

Zimní mrazy, ilustrační foto
doporučujeme

Míra sucha se určuje jako poměr aktuální nasycenosti půdy do jednoho metru k průměrné nasycenosti za roky 1961 až 2010. Nasycenost půdy je absolutní hodnotou a vyjadřuje množství vody v půdě. Stoprocentní nasycenost je prakticky v celém Zlínském a Olomouckém kraji, také na Vysočině a až na drobné výjimky v Pardubickém, Libereckém, Karlovarském a Jihočeském kraji. Stoprocentní nasycenost vykazuje až na oblast Znojemska i Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj zase s výjimkou oblasti kolem Ostravy, Opavy a úzkého pásu kolem řeky Odry.

V Plzeňském kraji se nasycenost půdy pohybuje v rozmezí 60 až 100 procent, převládá stoprocentní, mezi 70 až 100 procenty je půda nasycena ve Středočeském kraji. Nejméně je nasycena v Ústeckém kraji, kde se sice také pohybuje mezi 60 až 100 procenty, převládá ale rozmezí 70 až 90 procent.

Na začátku ledna byla na Moravě situace zhruba stejná jako na konci, v Čechách ale bylo více oblastí, kde půda nebyla nasycena ze 100 procent. V Plzeňském a Ústeckém kraji byly i oblasti, kde se nasycenost pohybovala mezi 50 až 60 procenty.

Tým InterSucha měří sucho na základě tří pilířů. Základem je model vodní bilance, který maximálně využívá vstupních dat z pozemních měření Českého hydrometeorologického ústavu vztažených na čtvercovou plochu o straně 500 metrů. Výpočet bere v úvahu i typ vegetačního krytu, typ půdy, úroveň svažitosti i expozici. Aktuální stav půdní vlhkosti odhadnutý modelem se porovnává s padesátiletým průměrem stanoveným pro každý den. Monitoring na základě dvou předchozích pilířů je doplněný o nezávislou analýzu dopadů sucha na vegetaci prostřednictvím konfrontace aktuálních a archivních satelitních snímků stavu vegetace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí lámalo teplotní rekordy, bylo přes 20 stupňů

25.02.2021 19:28 Aktualizováno Česko po nedávných mrazech a vydatném sněžení zažívá tento týden nezvykle teplé počasí. Dosud…

V Česku padaly teplotní rekordy. Bylo až 20 stupňů

23.02.2021 18:51 Na 14 místech v Česku dnes meteorologové naměřili dosud nejvyšší únorovou teplotu. Nejtepleji bylo…

Na Šumavě se za týden oteplilo o téměř 45 stupňů Celsia

22.02.2021 16:08 Na Šumavě se za týden oteplilo téměř o 45 stupňů Celsia. Minulé pondělí naměřili u Kvildy minus 31…

Počasí na měsíc: Jarní teploty dlouho nevydrží, hrozí další sněžení

21.02.2021 22:02 Aktualizováno I přelom února a března bude v Česku mimořádně teplý, příští týden bude dokonce až 17 stupňů Celsia…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama