Řeky se zklidnily, druhý povodňový stupeň platí jen na Novohradce

Situace na řekách, které v úterý na několika místech zvedl trvalý a vydatný déšť, se přes noc uklidnila. Druhý povodňový stupeň platil ráno už jen na Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku. Na několika dalších místech zůstávají řeky na nejnižším, prvním stupni povodňové aktivity, například Svratka na stanici Dalečín, Jihlava v Ptáčově nebo Chrudimka v Přemilově.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nejvíc pršelo v Jeseníkách. Dnes meteorologové očekávají už jen ojedinělé přeháňky, většina zasažených toků kulminovala, a hladiny řek tak budou dále pozvolna klesat.

Varování před záplavami platí v několika regionech Vysočiny, východních Čech, jižní Moravy a Olomouckého kraje do dnešního poledne. "Ke vzestupům bude ještě docházet, vlivem dotoku, zejména na dolní Sázavě, dolní Dyji, středním a dolním Labi, střední a dolní Moravě, nejčastěji již bez dosažení prvního stupně povodňové aktivity," informovala ráno ČTK povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V úterý večer vystoupal na druhý povodňový stupeň Černý potok ve Velké Kraši na Jesenicku, Novohradka v Luži a v Úhřeticích i Svratka v Borovnici. Na dalších místech na Svratce, Jihlavě, Chrudimce, Šlapance, Divoké Orlici, Ropičance, Vsetínské Bečvě, Bystřičce, Vidnávce a Bělé platila bdělost. Během večera a noci zvednuté hladiny na většině stanic postupně klesaly.

Hydrologové ráno uvedli, že za posledních zhruba 30 hodin nejvíc pršelo na Českomoravské vrchovině, v Orlických horách, Jeseníkách, Beskydech a na severním návětří Krkonoš. Nejčastěji spadlo v těchto oblastech 20 až 50 milimetrů srážek, na severním návětří Jeseníků napršelo 50 až 90 litrů vody na metr čtvereční. "Ve druhé polovině noci na dnešek a dnes k ránu už srážky většinou slábly, případně ustávaly a nyní doznívají ještě v oblasti Beskyd," dodal ČHMÚ.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí: Jaký bude letošní podzim? Projekt Intersucho vydal prognózu

29.09.2020 16:56 Díky srážkám, které se v České republice začaly objevovat už ve středu, nehrozí v následujících…

Předpověď na noc a středu 30. září

29.09.2020 12:33 Od západu se k nám bude přesunovat nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu. Východ našeho území bude…

Česko čeká deštivý týden. Po víkendu se ale oteplí

29.09.2020 08:42 Po studeném a deštivém víkendu se oteplí, v říjnu ale budou teploty postupně klesat. Týdenní maxima…

Předpověď na noc a úterý 29. září

28.09.2020 12:26 Počasí u nás bude ovlivňovat oblast nízkého tlaku vzduchu, která se ze střední Evropy přesune nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama