Řeky stoupají. Na dvou místech ve Zlínském kraji vyhlášena pohotovost

Na říčce Bystřičce nad stejnojmennou vodní nádrží a na Velké Stanovnici pod vodní nádrží v Karolince na Vsetínsku platil dnes odpoledne druhý povodňový stupeň, který značí pohotovost. Na dalších sedmi místech ve Zlínském kraji platí aktuálně první stupeň povodňové aktivity označující bdělost. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Hladiny řek v regionu začaly dnes výrazně stoupat kvůli vydatným srážkám. V posledních hodinách se však už průtoky na většině míst stabilizovaly. Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře ohrožení majetku a zdraví lidí nehrozí. "Vzhledem k tomu, že by srážky měly v průběhu dnešního dne ustávat, tak nepředpokládáme, že by se situace měla nějak dramaticky měnit," řekl dnes ČTK Chmelař.

Na Bystřičce evidovali hydrometeorologové a vodohospodáři dnes v 15:10 stav hladiny na 54 centimetrech. O čtyři centimetry tedy byl nad přehradou překročen druhý povodňový stupeň. První povodňový stupeň překonala Bystřička dnes ráno, druhý krátce před polednem. Na Velké Stanovnici byla dnes v 15:10 hladina na 85 centimetrech, což je deset centimetrů nad hranicí druhého stupně povodňové aktivity.

Na Vsetínsku platil první povodňový stupeň dnes odpoledne na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích a ve Vsetíně a dále na Senici v Ústí. Už od pondělního večera jej vodohospodáři zaznamenávají také na řece Dřevnici nad nádrží v Kašavě na Zlínsku. Dnes odpoledne platil také na Dřevnici ve Slušovicích a na Luhačovickém potoce v Luhačovicích na Zlínsku a také na Olšavě v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku.

Podle Chmelaře byly povodňové stupně dosaženy především nad vodními nádržemi. "Vzhledem k hydrologické situaci během celé zimy i v předchozím období to poměrně vítáme, protože se nám daří ze srážek vodní nádrže plnit. Ve Zlínském kraji z nich můžeme odpouštět více vody, abychom si vytvořili další prostor pro zachycení případných dalších povodňových průtoků," uvedl mluvčí.

Ve Zlínském kraji je dnes odpoledne zataženo s deštěm, případně deštěm se sněhem. Meteorologové v regionu očekávají postupně proměnlivou, převážně velkou oblačnost s přeháňkami, nad 400 metrů nad mořem se srážkami smíšenými nebo sněhovými. Večer se budou přeháňky objevovat už jen místy. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na dva až pět stupňů Celsia.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mírné ochlazení vystřídají další tropy, ukazuje předpověď počasí

13.08.2020 22:08 Aktualizováno O víkendu čeká Česko mírné ochlazení, zkraje příštího týdne se ale opět vrátí tropy. Teploty budou…

Sucho na severu Čech se prohlubuje

13.08.2020 11:39 Sucho na severu Čech se prohlubuje. Přibývá zákazů odběrů vod z potoků a řek v Povodí Ohře,…

Předpověď na noc a čtvrtek 13. srpna

12.08.2020 14:28 Od západu postoupí do střední Evropy brázda nižšího tlaku vzduchu. informuje portal.chmi.cz.

Předpověď na noc a středu 12. srpna

11.08.2020 14:24 Počasí u nás bude ovlivňovat okraj tlakové výše nad severní Evropou, informuje portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama