Řeky stoupají. Na dvou místech ve Zlínském kraji vyhlášena pohotovost

Na říčce Bystřičce nad stejnojmennou vodní nádrží a na Velké Stanovnici pod vodní nádrží v Karolince na Vsetínsku platil dnes odpoledne druhý povodňový stupeň, který značí pohotovost. Na dalších sedmi místech ve Zlínském kraji platí aktuálně první stupeň povodňové aktivity označující bdělost. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přidejte svůj názor

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Hladiny řek v regionu začaly dnes výrazně stoupat kvůli vydatným srážkám. V posledních hodinách se však už průtoky na většině míst stabilizovaly. Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře ohrožení majetku a zdraví lidí nehrozí. "Vzhledem k tomu, že by srážky měly v průběhu dnešního dne ustávat, tak nepředpokládáme, že by se situace měla nějak dramaticky měnit," řekl dnes ČTK Chmelař.

Na Bystřičce evidovali hydrometeorologové a vodohospodáři dnes v 15:10 stav hladiny na 54 centimetrech. O čtyři centimetry tedy byl nad přehradou překročen druhý povodňový stupeň. První povodňový stupeň překonala Bystřička dnes ráno, druhý krátce před polednem. Na Velké Stanovnici byla dnes v 15:10 hladina na 85 centimetrech, což je deset centimetrů nad hranicí druhého stupně povodňové aktivity.

Na Vsetínsku platil první povodňový stupeň dnes odpoledne na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích a ve Vsetíně a dále na Senici v Ústí. Už od pondělního večera jej vodohospodáři zaznamenávají také na řece Dřevnici nad nádrží v Kašavě na Zlínsku. Dnes odpoledne platil také na Dřevnici ve Slušovicích a na Luhačovickém potoce v Luhačovicích na Zlínsku a také na Olšavě v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku.

Podle Chmelaře byly povodňové stupně dosaženy především nad vodními nádržemi. "Vzhledem k hydrologické situaci během celé zimy i v předchozím období to poměrně vítáme, protože se nám daří ze srážek vodní nádrže plnit. Ve Zlínském kraji z nich můžeme odpouštět více vody, abychom si vytvořili další prostor pro zachycení případných dalších povodňových průtoků," uvedl mluvčí.

Ve Zlínském kraji je dnes odpoledne zataženo s deštěm, případně deštěm se sněhem. Meteorologové v regionu očekávají postupně proměnlivou, převážně velkou oblačnost s přeháňkami, nad 400 metrů nad mořem se srážkami smíšenými nebo sněhovými. Večer se budou přeháňky objevovat už jen místy. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na dva až pět stupňů Celsia.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko opět zasáhl orkán, vítr na Sněžce měl rychlost 135 km/h

21.02.2020 15:54 Vítr dnes v Česku dosáhl opět síly orkánu, na Sněžce v Krkonoších měl v nárazech rychlost až 135…

Počasí a klima se prudce mění. Rok 2020 bude rekordně teplý, odhadují…

21.02.2020 14:18 Rok 2020 se zřejmě zařadí mezi pět nejteplejších roků v dějinách měření a se skoro 50procentní…

Počasí na víkend. V neděli zasáhne Česko vichřice, platí nová výstraha

21.02.2020 12:13 Silný vítr zasáhne Česko také od neděle do pondělního rána. Zejména na západě a jihu Čech může mít…

Krkonoše zasáhl silný vítr. Horská služba nedoporučuje hřebenové túry

21.02.2020 09:28 Horská služba Krkonoše kvůli snížené viditelnosti a silnému větru nedoporučuje hřebenové túry.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama