Řeky vysychají. Situace je velmi znepokojující, upozorňuje ČHMÚ Brno

Březnové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), byly podprůměrné. A to jak z pohledu dlouhodobého měsíčního průměru, tak i z ročního. Současný stav je proto velmi znepokojující, uvedli na blogu brněnských hydrometeorologů Jana Boráková a Jáchym Brzezina.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky, jde o území Jihomoravského kraje, větší část Zlínského kraje a východní oblasti Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťují na 72 měrných stanicích. Podle těchto dat březnové průtoky odpovídaly jen 37 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku (z let 1981 až 2010).

"Z toho je patrný především deficit sněhové pokrývky, která by jinak v tomto období odtávala a zvyšovala průtoky v tocích," uvedli hydrometeorologové.

Ve srovnání s ročními průměry ze stejného období byly březnové průtoky na úrovni 81 procent. "V ročním kontextu se bídná zima tolik neprojevuje, ale když si uvědomíme, že by na jaře měly být průtoky jedny z nejvyšších, ideálně nad normálem, tak je současný stav velmi znepokojující," uvedli odborníci.

Překročení hranice sucha hydrometeorologové zaznamenali jen na stanici Travní Dvůr na Dyji, stanice je ale výrazně ovlivněna manipulacemi na vodním díle Znojmo. Mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem bylo 48 stanic ze zmíněných 72. Nad normálem byly podle odborníků spíše stanice v horních částech povodí, šlo o Svratku, Oslavu, Olšavu a Hanou. Celkem to bylo 23 stanic.

Na nízké průtoky v předchozích dnech upozornilo i Povodí Moravy. Podle státního podniku jsou některé toky na desetině běžného stavu a převažuje sestupná tendence.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologové mění předpověď: Letní počasí si vezme pauzu

24.05.2020 22:04 Aktualizováno Původně se zdálo, že po víkendovém ochlazení se příští týden vrátí teploty kolem 25 stupňů. Nová…

Počasí příští týden: Ochladí se. Teploty spadnou až na 11 stupňů

24.05.2020 08:33 Teploty během dne spadnou příští týden až na 11 stupňů. Častěji se také budou objevovat přeháňky a…

Meteorologové zvyšují výstrahu: Velmi silné bouřky a vítr bičují Česko

23.05.2020 22:01 Aktualizováno Přes jižní Čechy postupuje pásmo bouřek provázené zejména přívalovým deštěm. Na stanici Temelín…

Předpověď na noc a sobotu 23. května

22.05.2020 11:48 Přes střední Evropu bude přecházet k východu frontální systém, informuje portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy