Startuje lyžařská sezona, jako první se rozjely vleky v Jeseníkách

V Česku díky umělému zasněžování začala lyžařská sezona. Jako první se dnes rozjely vleky v Jeseníkách, kde mohou lidé od rána lyžovat v Branné na Šumpersku a večer v Karlově na Bruntálsku. O víkendu zahájí provoz dva skiareály v Krkonoších a po jednom na Šumavě, v Beskydech a Buchlovských horách. Ostatní střediska pokračují v zasněžování, přírodního sněhu je totiž minimum.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zimní sezonu v Jeseníkách rozjíždí Branná každoročně, proti loňskému roku má ale zhruba týden zpoždění. Loni Branná spustila vleky 30. listopadu, o rok dříve se zde začalo lyžovat 1. prosince a před třemi lety dokonce 17. listopadu.

V Krkonoších tradičně začíná lyžařská sezona nejdříve na Černé hoře nad Janskými Lázněmi, která tentokrát spustí vleky současně s Horní Malou Úpou nad Pomezními Boudami. Na Černé hoře budou mít lyžaři od soboty pravděpodobně k dispozici celou sjezdovku Anděl a otevřena bude nejen o víkendu, ale i v dalších dnech. Středisko SKiMU v Malé Úpě zatím nabídne jen víkendové lyžování.

Největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn plánuje na víkend program SkiOpening, sezonu ale zahájí až v pátek 13. prosince. Od soboty 14. prosince chce otevřít areál v Peci pod Sněžkou a od 21. prosince zbývající areály spadající po SkiResort Černá hora - Pec.

Na Šumavě o víkendu pojedou vleky na Kvildě na Prachaticku. "Zatím pojedou v sobotu a v neděli vždy od 09:00. Uvidíme, jaký bude zájem," řekl ČTK za Skiareál Kvilda Richard Jirouš.

V sobotu spustí provoz také největší lyžařský areál v Moravskoslezském kraji Ski Bílá na Frýdecko-Místecku. Po zhruba týdenních přípravách se rozjede sedačková lanovka a otevře červená sjezdovka pod ní. Lyžovat se tam bude od sobotního otevření denně, zatím však bez večerního lyžování.

Sezonu zahájí v sobotu také lyžařské středisko ve Stupavě na Uherskohradišťsku, lyžovat bude možné na hlavní sjezdovce se zhruba 30 centimetry sněhu. "V sobotu budeme mít otevřeno od 09:00 do 20:15, v dalších dnech od 08:00," řekla ČTK zástupkyně střediska Bohdana Orlová. Ve Stupavě obvykle startuje lyžařská sezona jako vůbec v prvním areálu ve Zlínském kraji, loni to bylo 1. prosince.

Ostatní zimní areály se na otevření dál připravují. Například v Orlických horách by měly v polovině příštího týdne zahájit provoz Říčky a ve zhruba stejnou dobu by mohl začít jezdit i vlek na Šacberku u Jihlavy. Provozovatelé středisek na Vysočině začali s přípravou technického sněhu stejně jako ostatní v uplynulých dnech. O zahájení sezony mnohdy ale rozhodne počasí, na víkend je totiž hlášené oteplení. Důležité je podle nich hlavně to, aby bylo možné lyžovat o vánočních prázdninách.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a čtvrtek 23. ledna

22.01.2020 09:14 Do střední Evropy se rozšíří tlaková výše, jejíž střed se přesune nad jihovýchodní Evropu a po její…

Zima končí? Počasí přinese výraznou změnu

22.01.2020 08:30 Česko se ento týden potýká s výrazným ochlazením. To ale nepotrvá dlouho a v následujících dnech se…

Předpověď na noc a středu 22. ledna

21.01.2020 09:37 Počasí ovlivní slabá studená fronta od severu, informuje portal.chmi.cz.

Meteorologové vyhráli. Soud zrušil verdikt o nároku na informace o…

21.01.2020 09:29 Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek, podle kterého měl Český hydrometeorologický ústav …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama