Suché počasí na ústupu: Hladina podzemní vody se zvedla, rostliny letos "neblázní"

Hladina podzemních vod v Česku byla v září proti loňsku příznivější. Na čtvrtině území se vrátila do normálu, výrazně ubylo mělkých vrtů s mimořádně podnormálním stavem vody. Pomohly srážky a nižší teploty. Proti loňskému roku je výrazně lepší také stav vegetace.

Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). "Zmírnění půdního sucha umožňuje pronikání vody i do podzemí," uvedli meteorologové. Loni koncem léta podle nich některé rostliny, například šeřík, vinou sucha "usnuly" a probudily se v říjnu, kdy kvetly, letos žádný pozorovatel tento stav nehlásí.

Loni zůstala hladina podzemní vody v mělkých vrtech po celé září silně podnormální, letos se stav během devátého měsíce mírně zlepšoval ze silně podnormálního na mírně podnormální, napsal ČHMÚ. Situace se proti loňsku zlepšila zejména na severovýchodě Moravy v povodí Odry a Moravy a v jihozápadních Čechách v povodí Berounky, kde letos převažovaly vrty s normální hladinou podzemní vody, dodal.

Ze silně podnormálního na mírně podnormální se v září zlepšil stav v povodí Dyje. "Ke zlepšení celkového stavu podzemních vod došlo rovněž v povodí horního Labe, ale pouze na silně podnormální úroveň z mimořádně podnormální," uvedli meteorologové. Hladina u většiny mělkých vrtů v této oblasti navíc zůstala mimořádně podnormální. V povodí horní i dolní Vltavy a dolního Labe zůstala v září hladina podzemní vody stejně jako loni silně podnormální.

Podle dřívějších informací ČHMÚ bylo letošní září v Česku teplotně i srážkově normální. Průměrná měsíční teplota 13,3 stupně Celsia byla o půl stupně vyšší než normál za roky 1981 až 2010. Srážek bylo v září proti stejnému třicetiletému normálu o pět procent víc, průměrný měsíční úhrn byl 61 litrů na metr čtvereční.

Související

Ilustrační fotografie.

Voda v přírodních koupalištích je většinou vhodná ke koupání, platí ale i zákazy

Kvalita vody ve většině českých přírodních koupališť v Česku, která kontrolují hygienici, je nadále dobrá a lidé se v nich mohou koupat. Stále ale platí také několik zákazů, například na Vysočině v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku, v Plzni v jezírku Škodaland nebo v jihočeském kraji v nádrži Orlík u Podolska na Písecku. Zavřené zatím zůstává i přírodní koupaliště v Tanvaldu na Jablonecku, město už ho ale vyčistilo a znovu se napouští. Dnes hygienici v Karlovarském kraji vyhlásili zákaz koupání ve vodní nádrži Skalka.

Více souvisejících

Voda Sucho Počasí rostliny

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 54 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

Zdroj: David Holub

Další zprávy