V Jeseníkách se zvýšil lavinový stupeň na druhý, kvůli oteplení

Horští záchranáři ode dneška zvýšili v Jeseníkách stupeň lavinového nebezpečí na druhý z pětibodové škály. Hrozí podle nich uvolnění lavin z mokrého sněhu kvůli oteplení a dešti, během dvou dnů na horách stoupla teplota o šest stupňů. ČTK to dnes řekl lavinový specialista Jiří Hejtmánek. Druhý lavinový stupeň, který znamená mírné nebezpečí, platí také v Krkonoších.

Přidejte svůj názor

Horská služba ČR, ilustrační fotografie
doporučujeme

V Jeseníkách nyní leží ve výšce 1300 metrů nad mořem 120 centimetrů sněhu. Dnes tam panuje silná mlha a prší. "Na závětrných svazích je sněhu uloženo mnohem více. Vlivem masivního oteplení a dešťových srážek jsou lavinové svahy promáčené. Lze předpokládat uvolnění lavin z mokrého sněhu," uvedl Hejtmánek.

V nejvyšších moravskoslezských horách byl tuto zimní sezonu vyhlášen i třetí lavinový stupeň, platil od 6. do 14. února, později byl snížen na první. Důvodem bylo to, že na horách mrzlo. "Nyní mráz povolil a do toho prší, lavina tak může odjet. Až začne mrznout, sníh se opět spojí," dodal Hejtmánek. Dnes je na horách silná mlha, ráno pršelo, později se déšť proměnil v mokrý sníh.

Lavinové nebezpečí platí v Jeseníkách v místech, která leží v národní přírodní rezervaci mimo turistické trasy a lidé by tudy neměli chodit. Lavinové katastry však vyhledávají vyznavači adrenalinového lyžování.

Lavinové katastry leží v Jeseníkách v oblasti Velkého Kotle, Červené hory a Králického Sněžníku. Je v nich šest lavinových katastrů a dohromady 20 lavinových drah.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pondělí 6. dubna

05.04.2020 08:17 Kolem tlakové výše nad východní Evropou k nám bude proudit teplý vzduch od jihu, informuje portal…

Počasí: Kdy Česko zasáhnou první jarní bouřky?

05.04.2020 07:00 Příští týden se v Česku rapidně oteplí. Teploty se v maximech budou celý týden držet nad 20 stupni.…

Meteorologové mění předpověď: Počasí bude teplejší než se myslelo

04.04.2020 17:50 Aktualizováno Příští týden do Česka přijde to pravé jaro. Teploty ale porostou výše, než se původně uvádělo.…

Počasí: Zesílí vítr. Bude to foukat hlavně na severu Čech, varují…

04.04.2020 16:34 Meteorologové upozorňují na silný vítr, který se může v noci na pondělí a v pondělí vyskytovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy