V Krkonoších hrozí ledovka a náledí, na Sněžce panuje arktické počasí

Horská služba Krkonoše varuje před ledovkou a náledím. V Krkonoších bylo ráno pod nulou, na hřebenech místy až 90 cm sněhu, v lavinových katastrech platí první stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla ráno krkonošská horská služba.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Krkonoše - Sněžka - dřevěná stavba
doporučujeme

U hřebenové Luční boudy bylo ráno pět stupňů pod nulou, zataženo, vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h a 82 centimetrů zmrzlého sněhu. Podle polské horské služby bylo větrno také na Sněžce, kde vítr ráno dosahoval rychlosti přes 64 km/h. I tam teplota klesla pod bod mrazu, na minus čtyři stupně Celsia, pocitová teplota byla kvůli větru až minus deset.

Podle meteorologů je ale Sněžka (1603 m.n m) extrém a nelze ji brát jako reprezentativní místo toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka ční do volné atmosféry a zdejší klima je navzdory nevelké nadmořské výšce považováno za arktické a velehorské.

Na hřebenech Krkonoš je nesouvislá sněhová pokrývka, méně je ho na jižních a slunných svazích, například jižní svahy Sněžky a Kozích hřbetů jsou bez sněhu. Více sněhu je na závětrných svazích a žlebech v lavinových katastrech, kde hrozí výjimečně laviny menších rozměrů.

"Po oteplení a dešti se prudce ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta, na kterou napadlo okolo čtyř centimetrů sněhu. Během dne se bude oteplovat, a to zejména na jižních a slunných svazích. Mokrý sníh ztrácí svojí stabilitu, zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

První stupeň lavinového nebezpečí je charakterizovaný jako nízké riziko. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu, uvedla horská služba.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v uplynulé zimní sezoně poprvé vyhlášeno 16. prosince.

Dnes má být v Krkonoších skoro jasno až polojasno. Zatímco nejnižší noční teploty klesly na horách až k minus pěti stupňům Celsia, nejvyšší denní teploty budou mezi plus sedmi až deseti stupni, uvedli na webu meteorologové.

I v Krkonoších stále platí kvůli koronaviru nouzový stav. Zimní sezona na horách kvůli tomu skončila předčasně v polovině března, zavřela lyžařská střediska i další horské atrakce a služby.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podrobná předpověď počasí na příští týden: Bude chladněji, než se čekalo.…

31.05.2020 07:00 Příští týden bude v Česku o něco chladněji, než původně ukazovaly předpovědi. Teplot dosahujících…

Předpověď počasí na začátek léta: Jaký bude červen?

31.05.2020 00:59 Aktualizováno Teploty ani srážky během června zřejmě nevybočí z dlouhodobého průměru v tomto období roku. V…

Předpověď na noc a neděli 31. května

30.05.2020 12:29 Od severovýchodu bude přes naše území přecházet okluzní fronta spojená s tlakovou níží nad…

Předpověď počasí na celé léto: Bude pořádné horko. Kdy přijdou první tropy?

29.05.2020 22:18 Aktualizováno Letošní léto by mohlo patřit k těm nejteplejším vůbec. První měsíce tohoto roku se podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy