V Krkonoších je metr sněhu, platí druhý lavinový stupeň

V nejvyšších českých horách Krkonoších napadlo za posledních 24 hodin 15 centimetrů sněhu a celková výše sněhové pokrývky na hřebenech se dostala až na jeden metr. Loni touto dobou bylo na hřebenech sněhu podstatně méně, a to 20 až 50 centimetrů. "V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice," uvedl Robert Dlouhý v Horské služby Krkonoše.

Krkonoše
doporučujeme

Nejvíce sněhu v Krkonoších leží a závětrných svazích a ve žlabech, kam sníh navál vítr. Nestabilní sněhová pokrývka je tam, kde se vytvořily desky z navátého sněhu. "Mohou se zde vyskytnou laviny deskové. V pásmu lesa se mohou vyskytnout laviny z nového a vlhkého sněhu," uvedl Dlouhý. Případné laviny by dosáhly středních rozměrů a většinou by se zastavily ještě na svahu. Druhý lavinový stupeň platí i v polské části Krkonoš.

Kvůli epidemii koronaviru je od 27. prosince z nařízení vlády zastaven provoz lyžařských areálů a dalších turistických služeb. Pohyb turistů po horách pěšky či na běžkách nijak omezen není. Běžkaři, skialpinisté a pěší turisté hory zaplňují hlavně o víkendech.

Na hřebeny se turisté mohou dostat kabinovými lanovkami z Pece pod Sněžkou na Sněžku a z Janských Lázní na Černou horu. Provoz lanovky na Sněžku dnes na jejím vrcholovém úseku z Růžové hory na Sněžku zastavil silný vítr. Spodní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu zůstal v provozu. Provoz lanovky na Černou horu vítr neomezil.

Běžkaři mají podle portálu bilestopy.cz ve středních a východních Krkonoších k dispozici desítky kilometrů upravených stop. Vyrazit mohou například na Černou horu, na Horní Mísečky, do Malé Úpy, Žacléře či Velké Úpy. Upravené tratě jim nabízí i sportovní areál Vejsplachy na okraji Vrchlabí.

Horská služba Krkonoše v úterý vyzvala turisty, aby se do hor vydávali jen s patřičným ustrojením a vybavením. Učinila tak po té, co v sobotu večer zachránila z Obřího dolu dvojici mladých lidí, kteří se vydali z Pece pod Sněžkou na Sněžku jen v teniskách a teplákách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka se vrátila zima. Místy sněží

08.03.2021 08:54 Do Česka dorazila v noci od severu studená fronta, která přináší zvětšenou oblačnost a místy také…

Počasí na březen: Bude ještě mrznout, objeví se i sníh

07.03.2021 07:00 Po zbytek března a na začátku dubna může v Česku ještě v noci mrznout. V příštím týdnu bude…

Česko se probouzí do studeného víkendu. Zimní počasí o sobě dá opět vědět

06.03.2021 06:30 Česko má před sebou studený víkend. Zatímco noční teploty místy klesají hluboko pod bod mrazu, po…

Zima ještě neskončila, vrátí se mrazy, ukazuje předpověď počasí na březen

01.03.2021 22:02 Aktualizováno Začátek března bude teplý, ke konci příštího týdne se ale výrazně ochladí. Jako celek by letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama