V Krkonoších mohou padat laviny, nebezpečí opět vzrostlo na 2. stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších po sněžení dnes vzrostlo na druhý stupeň z pětibodové škály. Za posledních 24 hodin na horách napadlo kolem 15 centimetrů sněhu. "Na hřebenech Krkonoš je nyní 35 až 70 centimetrů sněhu," uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. V Jeseníkách platí od minulého týdne také druhý lavinový stupeň. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné.

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

"Sníh napadl na tvrdou krustu, za působení silného větru. Na závětrných svazích a žlabech je ho uloženo větší množství. Zde se mohou tvořit desky z navátého sněhu," uvedl Dlouhý. Uvolnění laviny je podle něj možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Případná lavina by se měla většinou zastavit ještě na svahu.

Na hřebenové Luční boudě leží 63 centimetrů sněhu. Dnes byla na Luční boudě silná mlha a teplota klesla k minus sedmi stupňům Celsia.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 16. prosince. S výjimkou jednoho týdne v první polovině ledna dosud platil stále první lavinový stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí slibuje tento týden první tropy

14.06.2021 07:00 Tento týden dorazí do Česka tropické teploty. Během dne rtuť teploměru zejména v závěru týdne hravě…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Předpověď počasí slibuje příští měsíc méně deště. Medard se letos nevyplní

13.06.2021 16:03 Aktualizováno Podle měsíčního výhledu počasí ČHMÚ budou objemy srážek v příštích týdnech průměrné až podprůměrné.…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama