V neděli nejvíc pršelo u Kolína. Meteorologové zveřejnili zajímavou mapu

Při nedělních bouřkách pršelo nejvíce u Kolína, kde spadlo za den 129 litrů vody na metr čtvereční. Z toho 115 litrů napršelo během dvou hodin, šlo tedy o velmi intenzivní déšť. Vydatně pršelo také v Krušných horách a v Novém Městě na Moravě. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu na facebooku. Podle meteorologů byly bouřky velmi silné až extrémní.

Déšť
doporučujeme

Podobně vysoký denní úhrn srážek jako v neděli u Kolína zaznamenali hydrometeorologové před sedmi lety při povodních v Horním Maršově na Trutnovsku, kde 1. června v roce 2013 napršelo 130 litrů vody na metr čtvereční. Tehdy ale pršelo ve třech vlnách, od konce května do konce června, přičemž nejvyšší úhrny srážek byly zaznamenány právě 1. června, doplnili na dotaz ČTK pracovníci ČHMÚ. Při povodních, které zasáhly Česko o 11 let dříve, činily nejvyšší denní úhrny srážek přes 220 litrů vody na metr čtvereční.

"Při povodních v roce 2002 pršelo více dní. Nejvyšší srážkový úhrn byl zaznamenán 12. srpna 2002," uvedli meteorologové. Podle nich nejvíce napršelo v tento den u Českého Jiřetína na Mostecku, spadlo tam za den téměř 227 litrů srážek na metr čtvereční.

V Mědenci v Krušných horách spadlo v neděli 86 litrů vody na metr čtvereční, v Novém Městě na Moravě 69 litrů. Vydatně ale pršelo také na Pardubicku, Havlíčkobrodsku, Tachovsku, Ústecku, Příbramsku či v Praze.

Velmi silné bouřky byly na některých místech v Česku také v sobotu. Krátkodobé úhrny kolem 40 milimetrů meteorologové zaznamenali v okolí Železné Rudy a Frýdlantska, ale také v pásu táhnoucím se ze Zlínského kraje k severozápadu. Více bouřek se v sobotu přehnalo i přes Prahu. Nejvíce napršelo v Jizerských horách, na stanici Kořenov meteorologové naměřili 24hodinový úhrn 52,7 milimetru.

Na území dnešního Česka spadlo podle ČHMÚ největší množství srážek za 24 hodin před více než 120 lety. Na Nové Louce v Jizerských horách bylo 29. července 1897 naměřeno 345 milimetrů srážek. Následkem toho oblast postihly ničivé záplavy, kvůli kterým byla v podhůří Jizerských hor později vybudována soustava přehrad. Druhý nejvyšší denní úhrn srážek byl v Česku naměřen při povodních v roce 2002, v Českém Jiřetíně spadlo 12. srpna 2002 za 24 hodin 226,8 milimetru srážek.

Dnes bude pršet pouze na jihu a jihozápadě republiky. Přes den by mělo napršet do deseti milimetrů srážek, ojediněle při bouřce může spadnout kolem 25 milimetrů. Ve druhé půlce týdne začne srážek opět přibývat, místy budou i bouřky, které ale budou podle meteorologů mírnější než o uplynulém víkendu.

Víkendové vydatné deště zvedly hladiny řady řek a potoků, hasiči za oba dny vyjeli k více než 1350 případům. Odčerpávali vodu z domů, sklepů, garáží, odklízeli spadlé stromy a vyprošťovali auta. V neděli měli nejvíce práce v Pardubickém kraji, evakuovali například seniory z domova důchodců v Heřmanově Městci a další lidi v obcích na Chrudimsku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teplé počasí si příští týden vezme pauzu. Brzy se ale vrátí

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Příští týden si Česko od veder odpočne. Teploty místy během dne klesnou i pod 20 stupňů. Na konci…

Tropické počasí v červenci bude jen výjimečně

05.07.2020 08:10 Ve zbytku července by teploty v Česku měly stoupat většinou k 25 stupňům Celsia, krátkodobě se…

Předpověď na noc a sobotu 4. července

03.07.2020 13:07 Od jihozápadu bude zasahovat do střední Evropy výběžek vyššího tlaku vzduchu, informuje portal.chmi…

Předpověď počasí na prodloužený víkend: Vyplatí se odjet na dovolenou?

02.07.2020 22:10 Aktualizováno Následující víkend bude prodloužený, a vzhledem ke státnímu svátku jej možná řada Čechů využije k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy