V pondělí začne astronomická zima, dny se začnou prodlužovat

V pondělí skončí astronomický podzim a začne zima. Dvě minuty po 11:00 totiž vstoupí Slunce do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat, což znamená, že po nejkratším dni v roce přijde nejdelší noc. Od této chvíle se však zároveň začnou dny zvolna prodlužovat až do letního slunovratu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Slunce je v době zimního slunovratu nejníže nad obzorem a jeho paprsky dopadají do české kotliny nejšikměji. Zimní slunovrat obvykle nastává 21. či 22. prosince, velmi vzácně i 20. a 23. prosince.

Noci kolem zimního slunovratu jsou velmi tmavé, protože Slunce se noří hluboko pod obzor. To v současné době ale platí jen v přírodních oblastech. Ve městech se pro přemíru světla hvězdná obloha téměř nevidí, odborníci tomu říkají světelné znečištění. Upozorňují, že vedle pouličního osvětlení zvláště v zimě září reklamní plochy a sváteční výzdoba. Přebytek světla a nedostatek tmy má podle nich negativní účinky na zdraví lidí, ať už jde o nekvalitní spánek, nebo psychické problémy.

Loni byla v prosinci podle dat meteorologů průměrná délka slunečního svitu 52 hodin, naproti tomu o rok dříve to bylo jen 22 hodin. Naopak v letních měsících jsou to stovky hodin, například letos v červnu slunce svítilo v průměru 169 hodin a loni 311 hodin.

Doba slunovratu bývá příležitostí k oslavám. V české kotlině ho v době předhistorické nejvíce slavili Keltové. Významným svátkem se stal i pro Slovany, kteří slavili zrození mladého boha Slunce - Dažboga neboli Božice. Vše začalo večer před tímto svátkem magickými rituály, které byly hlavně zaměřené na věštění - rozkrajování jablíčka, házení střevíčku či lití vosku nebo olova se dochovaly dodnes.

Témata: Zima | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velmi mrazivé ráno v Česku: Teploty místy spadly pod minus 20 stupňů

18.01.2021 10:56 Aktualizováno Česko v noci na dnešek prožilo mrazivou noc. Teploty byly na mnoha místech pod minus 20 stupni…

Mrazivé počasí si bere krátkou pauzu. Opět se ochladí

18.01.2021 08:26 Ačkoliv se tento týden bude postupně oteplovat, půjde jen o dočasnou změnu počasí. Silné mrazy se…

Předpověď na noc a sobotu 16. ledna

15.01.2021 13:23 Po přední straně hřebene vysokého tlaku vzduchu nad severní a západní Evropou k nám bude zesilovat…

Sněžení komplikuje dopravu v celém Česku, bez zimní výbavy nevyjíždějte

15.01.2021 09:54 Dopravu na většině území Česka dnes ráno opět komplikuje sněžení. Silnice ale většinou zůstávají s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama