Velmi mrazivé ráno v Česku: Teploty místy spadly pod minus 20 stupňů

Česko v noci na dnešek prožilo mrazivou noc. Teploty byly na mnoha místech pod minus 20 stupni Celsia a v Orlickém Záhoří na Rychnovsku klesly až na minus 27 stupňů. Šlo o dosud nejnižší letošní naměřenou teplotu v Česku. Na několika místech v republice padly mrazivé rekordy.

Počasí
doporučujeme

Podle meteorologů ale po mrazivém víkendu dorazí do Česka obleva. Už dnes se teploty dostanou na jihozápadě Čech nad nulu, od středy bude nad nulou i na horách.

Teploty dnes klesly pod minus 20 stupňů především na severovýchodě země. Největší mráz byl v Orlickém Záhoří, rtuť teploměru tam ráno spadla až na minus 27,0 stupně Celsia. Meteostanice "Orlické Záhoří 2" je v mělké mrazové kotlině v nadmořské výšce 683 metrů kousek od říčky Divoká Orlice, která tvoří hranici s Polskem. Stanice odesílá data automaticky od roku 2014 do hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Stanice zaznamenává jedny z nejnižších teplot v republice i v létě.

Teploty se dostávaly hluboko pod bod mrazu hlavně v místech, kde se v noci na delší dobu vyjasnilo. Kromě Orlického Záhoří bylo nad ránem velmi chladno také v Hošťálkové na Vsetínsku. Teplota tam klesla kolem 5:30 na minus 24,3 stupně Celsia. O půl stupně tepleji bylo v Rýmařově na Bruntálsku. Pod minus 22 stupňů se teplota dostala například v Opavě.

Na několika místech v republice padly mrazivé rekordy. V Rýmařově na Bruntálsku ráno padl téměř osm desetiletí starý rekord. Teploměry tam naměřily minus 24,2 stupně Celsia. Dosavadní minimum pro tento den tamní měřicí stanice zaznamenala v roce 1942, kdy rtuť v teploměrech klesla na 21 stupňů Celsia po nulou. V Olomouckém kraji byly naměřeny mrazivé rekordy na třech místech, ve Zlínském kraji na čtyřech místech a v Jihomoravském kraji na jednom.

Mrazivé počasí způsobilo v Královéhradeckém kraji problémy třeba autobusové společnosti BusLine. Ranní spoj z Hořic například nevyjel kvůli zamrzlému autobusu. S podobnými problémy se potýkaly i další autobusy.

Horská služba v Beskydech v souvislosti s mrazivým počasím upozornila, že v posledních dnech často zachraňovala špatně oblečené turisty. Někteří se v mrazech brodili hlubokým sněhem v teplácích a teniskách. Lidé by neměli přeceňovat síly a do hor vyrážet dobře oblečení, řekl ČTK náčelník Horské služby Bekydy Radan Jaškovský.

Po mrazivém víkendu se ale v Česku podle meteorologů oteplí. Už dnes teploty vystoupí nad nulu na jihozápadě Čech. Od středy pak bude nad nulou i na horách a v nížinách může být uprostřed týdne místy i kolem pěti stupňů nad nulou. Ke konci týdne se sice na horách opět ochladí, v nížinách ale zůstanou nejvyšší denní teploty kolem dvou stupňů. V pátek se na hory vrátí sněžení a o víkendu by mělo sněžit i ve středních polohách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí na březen: Bude ještě mrznout, objeví se i sníh

07.03.2021 07:00 Po zbytek března a na začátku dubna může v Česku ještě v noci mrznout. V příštím týdnu bude…

Česko se probouzí do studeného víkendu. Zimní počasí o sobě dá opět vědět

06.03.2021 06:30 Česko má před sebou studený víkend. Zatímco noční teploty místy klesají hluboko pod bod mrazu, po…

Zima ještě neskončila, vrátí se mrazy, ukazuje předpověď počasí na březen

01.03.2021 22:02 Aktualizováno Začátek března bude teplý, ke konci příštího týdne se ale výrazně ochladí. Jako celek by letošní…

Víkend bude studený, hrozí další sněžení, ukazuje předpověď počasí

27.02.2021 07:00 Česko se probouzí do studeného víkendu. Teploty klesnou až na 5 stupňů a místy hrozí i sněžení.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama