Vichřice Mortimer ničí Česko: Orkán na Sněžce, strom spadl na centrum rysů

Silný vítr, který dnes na Sněžce dosahoval až síly orkánu, zastavil lanovky v Krkonoších. Mimo provoz se ocitly oba úseky kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku, kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu a čtyřsedačková lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Hasiči v hradeckém kraji měli kvůli větru do 14:00 zhruba 40 výjezdů.

Přidejte svůj názor

Počasí
doporučujeme

Energetici dnes odpoledne v Královéhradeckém kraji evidovali čtyři poruchy na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny bylo přibližně 7000 odběrných míst. "Naši technici jsou v terénu a i přes špatné počasí, komplikovaný terén a déšť na opravách stále pracují. Pomáhají nám i pracovníci externích firem," uvedla mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala do šesté hodiny ranní nejvyšší náraz větru na území Česka právě Sněžka, kde foukalo rychlostí 157 kilometrů za hodinu. Polská horská služba ráno oznámila rychlost větru na Sněžce 144 kilometrů v hodině. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině. Orkán na Sněžce není nijak výjimečný. Letos v březnu při orkánu Eberhard na Sněžce foukalo rychlostí 206,6 kilometru v hodině.

V nižších polohách Královéhradeckého kraje byl vítr výrazně slabší než na hřebenech Krkonoš. Například v Hradci Králové kolem 13:00 vál v nárazech rychlostí téměř 80 kilometrů v hodině. K večeru by měl vítr slábnout, uvedl Dušan Čičman z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Hasiči v kraji dosud zasahovali především u stromů a větví popadaných na silnice. "V Jaroměři a v Týništi nad Orlicí jsme zasahovali u stromů spadlých na koleje," řekl ČTK mluvčí hasičů Ondřej Sezima.

Hasiči v Pardubickém kraji měli dnes od 6:00 do 15:00 celkem 91 výjezdů, při nichž odklízeli následky silného větru. Většinou odstraňovali stromy a větve spadlé na silnice nebo do elektrického vedení, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Jeden kmen se zřítil na kabinu kamionu jedoucího po silnici I/34 mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou a zranil řidiče, uvedla mluvčí chrudimské policie Eva Maturová. Silnice je uzavřená.

"Řidič zůstal ve voze zaklíněný, převezli ho do Chrudimské nemocnice. Silnice je uzavřená a neprůjezdná, jakmile se odklidí strom a nákladní auto, provoz bude obnoven," uvedla Maturová po 11:00.

Podle operačního důstojníka hasičů nové výjezdy stále přibývají. Spadlý kmen přerušil před 7:00 provoz na trati z Pardubic do Chrudimi. "Ve Starých Jesenčanech spadl strom na koleje. Jela tam jednotka SŽDC Nymburk," uvedla Horáková. Některé osobní vlaky musely České dráhy zrušit, v úseku Chrudim - Pardubice-Rosice nad Labem a zpět byla zavedena náhradní autobusová doprava. Provoz na trati byl obnoven v 10:10. První spoj po ní projel z Chrudimi do Pardubic.

Vítr strhl také velkou část plechové střechy na sportovní hale v Poličce na Svitavsku, hasiči ji museli zajistit proti pádu. Utržený plech byl rovněž na střeše objektu v Chrudimi, plechovou krytinu hasiči odklízeli i u obchodního centra v Moravské Třebové.

Silný vítr dnes shodil strom na šumavské pozorovací centrum pro rysa. Oba rysi, kteří v areálu u Kvildy na Prachaticku žijí, jsou v pořádku. Šumavský národní park, provozovatel centra, během dopoledne provizorně opravil vzniklé škody, aby do areálu opět mohli návštěvníci. ČTK to řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

"Od rána jsme zjišťovali, zda jsou obě šelmy v pořádku. Zatímco samec se nám ukázal hned, samice je více plachá, skrývala se a chvilku nám trvalo, než jsme ji objevili," uvedl Dvořák.

Centrum pro rysy je součástí pozorovacího místa pro jeleny. Jedná se o druhou událost, která park v krátké době v tomto areálu zaměstnala. Před týdnem do objektu vnikla smečka vlků, která usmrtila laň. Pozorování jelenů v tomto období není kvůli říji pro veřejnost otevřené.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 22. listopadu

21.11.2019 08:58 Mezi tlakovou níží nad západní Evropou a rozsáhlou tlakovou výší nad Ruskem bude nad naše území,…

Předpověď počasí: Kdy v Česku udeří zima?

21.11.2019 08:40 Počasí se v příštích týdnech přehoupne z podzimního na zimní. Největší zima bude v prvním…

Počasí na Vánoce: Čechům se možná po letech splní přání

21.11.2019 01:01 Aktualizováno Dlouhé roky Češi zažívali Vánoce na blátě. Podle meteorologů nic neobvyklého, bude tomu ale letos…

Evropu zasáhne masivní bouře. Drsné počasí pocítí i Česko

20.11.2019 22:03 Aktualizováno Masivní cyklónu, která zasáhla Velkou Británii, doprovází vichřice o rychlosti až 100 km/h a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama