Vichřice se prohnala Českem: Zlámané stromy, poškozené střechy, tisíce lidí bez proudu

Silný vítr v Královéhradeckém kraji v pondělí mezi 18:00 až 23:00 lámal stromy a ničil střechy. Hasiči měli kvůli tomu kolem 130 výjezdů. Vítr srážel stromy do elektrického vedení. Bez elektřiny se v noci ocitlo téměř 4000 domácností. Na Trutnovsku hasiči vyjížděli sedmdesátkrát, na Náchodsku vyjeli ke 30 událostem. Nikdo nebyl zraněn. ČTK to dnes řekly mluvčí hasičů Martina Götzová a společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Přidejte svůj názor

Silný vítr s sebou přináší větší počet výjezdů k popadaným nebo nalomeným stromům, které brání plynulé dopravě na pozemních komunikacích. (11. května 2020).
doporučujeme

"Situace se kolem (pondělní) 23:00 uklidnila a přes noc jsme neměli hlášenou žádnou novou událost," řekla mluvčí hasičů.

Energetici v noci zaznamenali 15 poruch na vedeních vysokého napětí. Část z nich se jim do rána podařilo opravit. "Nejpostiženějšími oblastmi byly Trutnovsko, Náchodsko a Rychnovsko. Na Trutnovsku byla nejvíce zasažena Úpice," řekla Beránková.

Odpoledne ve 14:00 energetikům zbývaly opravit posledních tři poruchy na vysokém napětí na Trutnovsku v Babí, Studenci a Horním Starém Městě. Opravené by měly být dnes odpoledne. "V dalších dnech nám mohou být ještě hlášeny poruchy na nízkém napětí, kdy se lidé budou vydávat na kontrolu chat, chalup a dalších rekreačních objektů," řekla Beránková.

Většinou hasiči odstraňovali stromy ze silnic. "Na několika místech jsme museli zajistit poškozené části střech, například v Trutnově, Dvoře Králové nad Labem nebo Svobodě nad Úpou," řekla mluvčí hasičů. Stromy na několika místech spadly na železniční tratě nebo poškodily elektrické vedení.

Hasiči ve Zlínském kraji od pondělního odpoledne do dnešního rána odstraňovali stromy popadané na silnice. Pomáhali také připevňovat poškozené střechy domů. V souvislosti se silným větrem a deštěm zaznamenali sedm zásahů. Události se obešly bez zranění, uvedl dnes ráno na facebooku krajských hasičů jejich mluvčí Roman Žemlička.

Popadané stromy odstraňovali hasiči například v Družstevní a Ludkovické ulici v Luhačovicích na Zlínsku, v blízkosti železničního přejezdu v Uherském Hradišti-Véskách, ze silnice na okraji Uherského Brodu na Uherskohradišťsku a brzy ráno také v Dolní Bečvě na Vsetínsku.

V Chropyni na Kroměřížsku jednotky zaměstnala poškozená střecha základní školy. Kvůli střeše demolovaného objektu, u které hrozil pád na železniční trať, vyjížděli hasiči do Kunovic na Uherskohradišťsku. "Ke zranění osob u žádné z událostí nedošlo," uvedl mluvčí.

Hasiči v Pardubickém kraji museli v pondělí večer a v noci vyjíždět k 44 událostem v souvislosti se silným větrem. Odklízeli hlavně stromy a větve spadlé na silnice, uvedla dnes ráno na dotaz ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Asi nejvážnější byl pád stromu na chatu ve Výprachticích na Orlickoústecku.

Vítr zasáhl celý kraj, nejčastěji ale hasiči vyjížděli v okrese Ústí nad Orlicí. Zasahovali například v Jablonném nad Orlicí, Letohradu nebo Těchoníně.

Podle provozního náměstka Správy a údržby silnic Pardubického kraje Mariana Cvrkala jsou všechny silnice průjezdné, žádnou nemuseli silničáři uzavřít.

Vítr spojený s přechodem fronty lámal v pondělí večer v Libereckém kraji hlavně stromy, vzal několik střech a hasiči čerpali i vodu ze sklepů. Zhruba 3500 odběrných míst je bez elektřiny. Popadané stromy přerušily dopravu na železnici. Uzavřená je kvůli popadaným stromům silnice třetí třídy z Trávníčku na Hradčany v Bílé na Liberecku. Strhlo to i elektrické vedení, pracovat se tam bude zřejmě až do večera, řekl dnes ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má údržbu krajských komunikací na starosti.

Bez elektřiny zůstalo v pondělí večer v Libereckém kraji zhruba 20.000 domácností. "Kolem 22:00 bylo v kraji hlášeno 14 poruch na vysokém napětí," řekla ČTK severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Na odstranění poruch se podle ní pracovalo po celou noc, dopoledne ještě nějaké přibyly. "Aktuálně máme hlášeno devět poruch na vysokém napětí a zhruba 3500 odběrných míst je ještě bez dodávek proudu," řekla. Nejvíc zasažené je aktuálně Jablonecko a také oblast kolem Českého Dubu na Liberecku. Do večera by ale podle Holingerové měly být dodávky obnoveny.

Dopravu na železnici se do rána podařilo plně obnovit. Silničáře potrápil podle Šéna silný vítr a sníh hlavně kolem Bedřichova, Černé Studnice a Ještědského hřebene. Vyjížděli i na silnici I/10 na hraniční přechod v Harrachově. "Na mnoha místech jsou krajské komunikace částečně omezené kvůli spadlým stromům, znečištěné od popadaných větví a naplavenin," řekl. Řidiči by podle Šéna měli jezdit opatrně a respektovat omezení spojená s úklidem a pracemi na krajských komunikacích.

Silný vítr začal působit problémy v Libereckém kraji v pondělí po 16:00. Zastavit museli i kabinovou lanovku na Ještěd. Hasiči v Libereckém kraji řešili do půlnoci 110 událostí, nejvíc na Liberecku a Semilsku. "Pak se situace uklidnila," řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Hložková. Vítr provázel vydatný déšť. Místy napršelo až 50 litrů na metr čtvereční. Třeba v Lomnici nad Popelkou spadlo za jedinou hodinu 17 litrů srážek. "Jednotky tam v souvislosti s přívalovým deštěm řešily několik domů, kam se dostala voda z pole a zaplavila zahrady a interiéry domů," řekla Hložková.

"V Křížanech spadlé stromy uvěznily osobní automobil se ženou a dvouletým dítětem uvnitř. Hasiči po příjezdu stromy rozřezali pomocí motorových pil a z komunikace bezpečně odstranili," řekla mluvčí hasičů. O střechu připravil vítr jeden z domů v Petrašovicích na Liberecku, zabezpečení bylo podle Hložkové velmi komplikované, protože v silném větru nemohli hasiči použít výškovou techniku. V Rozstání na Liberecku zase silný vítr utrhl střechu zahradního domku. Komplikovaný byl také zásah u stromu, který spadl na střechu domu v Jítravě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na celé léto: Bude pořádné horko. Kdy přijdou první tropy?

28.05.2020 22:11 Aktualizováno Letošní léto by mohlo patřit k těm nejteplejším vůbec. První měsíce tohoto roku se podle…

Pylový semafor. Meteorologové budou vydávat speciální předpověď pro…

28.05.2020 15:50 Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) začal na svém webu vydávat pylovou předpověď, která má…

Předpověď na noc a pátek 29. května

28.05.2020 11:46 Mezi tlakovou výší nad severozápadní a tlakovou níží nad východní Evropou k nám bude proudit…

Počasí bude příští týden opět stabilní. Oteplí se?

28.05.2020 09:00 Příští týden se začne postupně oteplovat. Ačkoliv se Česko nevyhne občasným přeháňkám, teploty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy