Vydatný déšť vytápí Česko, místy vyhlášen třetí povodňový stupeň

Vydatný déšť opět zvedl v Česku hladiny řek, dnes zejména na severovýchodě Čech. Největší problémy jsou na Frýdlantsku, kde na řekách Smědá a Řasnice platí třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení. Situace se nelepší, proto liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) svolal povodňovou komisi.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na nejvyšší stupeň se dostala i říčka Novohradka v obci Luže na Chrudimsku. Na několika dalších místech je druhý stupeň. Naopak řeky v Moravskoslezském kraji po pátečních srážkách dnes ráno klesly, situace se ale může změnit v souvislosti se srážkami v Beskydech a Jeseníkách.

Meteorologové očekávají, že na severu a východě Čech, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku bude vydatně pršet i v neděli, případně v pondělí. Konkrétně v Beskydech a Jeseníkách může do pondělí podle nich spadnout kolem 90 milimetrů srážek za 48 hodin. V průběhu dne meteorologové kvůli srážkám vydali na dnešek pro Liberecký kraj, Jesenicko a Chrudimsko varování před extrémním nebezpečím záplav.

V Jizerských horách meteorologové v dalších 24 hodinách očekávají, že může spadnout až 80 milimetrů srážek. Ve Frýdlantu dnes odpoledne začala proto jednat krajská povodňová komise s krizovým štábem o dalším postupu a případné evakuaci obyvatel z nejpostiženějších oblastí tak, aby bylo možné ji provést ještě za světla, uvedl hejtman Půta. Nevyloučil ani vyhlášení stavu nebezpečí pro oblast Frýdlantska, doufá ale, že to nebude nutné.

Na návětrné straně Jizerských hor na Frýdlantsku spadlo za posledních 24 hodin přes 100 litrů srážek na metr čtvereční. V oblasti pomáhají tři desítky hasičských jednotek a kvůli vodě jsou uzavřené příjezdové cesty do Višňové.

Život na Frýdlantsku zkomplikoval dopoledne i výpadek elektřiny. Kvůli poruše ve Frýdlantu - Větrově bylo bez ní na 1200 odběrných míst, dalších 300 domácností zůstalo kvůli další poruše bez proudu v oblasti Mníšku, Fojtky a Krásné Studánky na Liberecku. Po 14:00 energetici poruchy odstranili.

Vytrvalé srážky zvedají i toky odvodňující Krkonoše a Orlické hory. V Pardubickém kraji se na stav ohrožení dostala říčka Novohradka na Chrudimsku a hasiči jsou tam v pohotovosti. Na Novohradce v Úhřeticích je první stupeň. Na stejném stupni je i Chrudimka v Hamrech a v Přemilově na Chrudimsku. V sousedním Královéhradeckém kraji stoupla na první stupeň Kněžná v Rychnově nad Kněžnou, Divoká Orlice v Kostelci nad Orlicí,

Kvůli vytrvalému dešti začaly rychle stoupat řeky i na Jesenicku, kde se Černý potok u Velké Kraše dostal na druhý povodňový stupeň. V jižní části Olomouckého kraje, kde srážky zatím nebyly tak vydatné, jsou řeky pod hranicí prvního stupně.

V Moravskoslezském kraji je zatím situace proti pátku, kdy na několika místech regionu platily třetí či druhé povodňové stupně, zatím klidnější.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a neděli 12. července

11.07.2020 12:34 Po přední straně tlakové výše se středem nad Britskými ostrovy bude na naše území proudit…

Silné bouřky se prohnaly Českem: Zlámané stromy, člun na přehradě v…

11.07.2020 12:31 Aktualizováno Bouřka provázená silným větrem, která přecházela v noci přes území jižní Moravy, lámala hlavně…

V Jeseníkách vydatně prší. Mohou stoupat hladiny řek, upozornili…

11.07.2020 12:06 V Jeseníkách v noci spadlo až 30 milimetrů srážek, hodně pršet tam bude i dnes. Aktuální výstraha…

Meteorologové s horkým létem nepočítají. Bude chladné počasí, dovolené…

11.07.2020 07:00 Do poloviny srpna se budou v Česku střídat chladnější a teplejší období, což je pro středoevropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy