Výstraha meteorologů: V Česku hrozí náledí, bude sněžit nejen na horách

V pátek večer a v noci na sobotu se může na území celé republiky při poklesu teplot pod bod mrazu tvořit náledí nebo zmrazky. Řidiči i chodci by měli dávat pozor na namrzlé silnice a chodníky.

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče
doporučujeme

Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) začne platit ve všech krajích na Boží hod vánoční v 18:00 a skončí v sobotu na svatého Štěpána v 10:00.

Meteorologové upozornili, že kvůli zrádnému náledí hrozí při uklouznutí nebezpečí úrazů. Na neošetřených komunikacích mohou vznikat problémy v dopravě a je vyšší riziko nehod.

"Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně," uvádí výstraha.

Ve středu zažilo Česko mimořádně teplý den, zhruba tři desítky stanic měřících déle než 30 let přepsaly teplotní rekordy pro 23. prosinec. Nejvyšší teplotu měli v Dyjákovicích 14,4 stupně Celsia a v Kuchařovicích 13,7 stupně Celsia, uvedl dnes ČHMÚ na facebooku.

Během dnešního Štědrého dne už tak vysoké teploty nebudou, odpoledne se bude dál ochlazovat. Déšť bude nejprve na horách a během pátku postupně i v nížinách přecházet do sněžení. Později bude sněžení ustávat a mraků ubývat, dodali meteorologové. Týdenní předpověď ČHMÚ přepokládá, že maximální teploty v následujících dnech nepřekročí pět stupňů Celsia, někdy se dostanou i pod nulu, v noci bude mrznout.

I když konec roku bude přát zimním sportům, lyžařské areály musí v neděli 27. prosince kvůli zpřísnění opatření na pátý stupeň opatření zastavit vleky a lanovky. Pokud bude dostatek přírodního sněhu, mohli by lidé vyrazit aspoň na běžky nebo skialpy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velmi mrazivé ráno v Česku: Teploty místy spadly pod minus 20 stupňů

18.01.2021 10:56 Aktualizováno Česko v noci na dnešek prožilo mrazivou noc. Teploty byly na mnoha místech pod minus 20 stupni…

Mrazivé počasí si bere krátkou pauzu. Opět se ochladí

18.01.2021 08:26 Ačkoliv se tento týden bude postupně oteplovat, půjde jen o dočasnou změnu počasí. Silné mrazy se…

Předpověď na noc a sobotu 16. ledna

15.01.2021 13:23 Po přední straně hřebene vysokého tlaku vzduchu nad severní a západní Evropou k nám bude zesilovat…

Sněžení komplikuje dopravu v celém Česku, bez zimní výbavy nevyjíždějte

15.01.2021 09:54 Dopravu na většině území Česka dnes ráno opět komplikuje sněžení. Silnice ale většinou zůstávají s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama