Zemědělské sucho v ČR už je místy extrémní. Podívejte se na mapy

Zemědělské sucho se v Česku po zimě bez sněhu projevuje velmi intenzivně. Od chvíle, kdy rostliny zahájily růst, se prakticky neustále prohlubuje. Extrémním suchem, tedy nejhorším, jsou zasažena čtyři procenta území. Dalšími dvěma stupni, tedy výrazným a výjimečným suchem je zasaženo dalších 43 procent území republiky a mírným suchem další čtvrtina.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sucho
doporučujeme

Místa, která suchem netrpí, už jsou jenom malé enklávy, vyplývá z dnes vydané mapy na portálu InterSucho.

Míru sucha vědci určují jako aktuální poměr nasycenosti půdy vodou do jednoho metru v poměru k průměrné nasycenosti v letech 1961 až 2010. Intersucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu. Pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.

Situace se má v dalších deseti dnech zhoršovat, protože se čeká slunečné a poměrně teplé počasí. Zemědělci se tak stejně jako loni potýkají se špatným vzcházením porostů, pro setí jsou pole většinou vyschlá. Déšť, který přišel v neděli ráno, mírně vylepšil situaci víceméně v jižní polovině republiky, vědci mluví o dělení zhruba podél dálnice D1.

S dlouhotrvajícím suchem se potýká Třeboňsko a oblast na severozápad od Českých Budějovic. Extrémní sucho již nyní také postihuje Oderské vrchy a Nízký Jeseník, část Podkrkonoší a Jizerské hory. Lepší situace je pouze na jižní Moravě, v jižní části Vysočiny, většině Středočeského, Plzeňského a Ústeckého kraje.

Situaci letos zhoršila mírná zima a velmi brzký nástup vegetace, která vodu na začátku jara intenzivně čerpá pro svůj růst.

Rostliny letos bojují nejen se suchem, ale neprospěly jim ani ranní mrazy, které extrémně poničily úrodu ovoce.

Ve výhledu na dalších deset dnů je zatím minimum srážek, a to až spíše u konce období, u kterého panuje větší nejistota než na bližší dny. Loni panovaly v dubnu velmi podobné podmínky, úrodu částečně zachránil teplotně podprůměrný a srážkově nadprůměrný květen. Dnes zveřejněný měsíční výhled počasí Českého hydrometeorologického ústavu sice hovoří v první polovině května o průměrných až podprůměrných teplotách, takové však mají být i srážky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a úterý 26. května

25.05.2020 11:55 Po přední straně tlakové výše se středem nad Britskými ostrovy k nám bude i nadále proudit chladný…

Předpověď počasí na měsíc: Dočkáme se v červnu tropů?

25.05.2020 09:06 V tomto týdnu maximální teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů Celsia, poté se mírně oteplí.…

Meteorologové mění předpověď: Letní počasí si vezme pauzu

24.05.2020 22:04 Aktualizováno Původně se zdálo, že po víkendovém ochlazení se příští týden vrátí teploty kolem 25 stupňů. Nová…

Počasí příští týden: Ochladí se. Teploty spadnou až na 11 stupňů

24.05.2020 08:33 Teploty během dne spadnou příští týden až na 11 stupňů. Častěji se také budou objevovat přeháňky a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy