Zimní počasí je tady. Česko zasypal sníh, úřady řekly, kde si dát pozor

Česko během noci na některých místech Česka zasypal sníh. Silničáři varují i před náledím, které se nachází na určitých úsecích silnic.

Zimní počasí, ilustrační foto

Dálnice D1 mezi 90. a 120. kilometrem může být kluzká, okolo Jihlavy na 115. kilometru jsou řidiči varovaní před náledím. Vyplývá to z údajů na webu Ředitelství silnic a dálnic. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Ve vyšších polohách Jihomoravského kraje musejí řidiči dnes ráno počítat s rizikem náledí. Po víkendovém sněžení a následné rychlé oblevě se noční teploty pohybovaly kolem nuly, místy mrzne. Před náledím varují silničáři například na Vyškovsku, Brněnsku nebo Blanensku, vyplývá z webu krajské správy silnic.

Do ulic ráno vyjely také sypače městské společnosti Brněnské komunikace. "Na zásahu se podílelo všech 21 posypových vozů, které spotřebovaly 85 tun posypového materiálu. Komunikace v naší správě jsou nyní po provedeném chemickém posypu holé a mokré," uvedl provozní ředitel Jan Klištinec.

Hromadná doprava ráno jezdí bez komplikací v Brně i zbytku kraje, nepřibylo zatím ani autonehod. O víkendu, kdy na jižní Moravě sněžilo místy teprve podruhé za letošní zimu, se stalo 31 nehod. Devět lidí se lehce zranilo, nikdo nezemřel, uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na silnicích sníh. Většinou je po solení rozbředlý, někde i uježděný. Lokálně se může tvořit náledí, všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, informují silničáři.

Opatrně by měli jezdit řidiči zvláště v okolí Hlinska, Skutče, Lanškrouna nebo Žamberka. S náledím musí počítat v Železných horách.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Na Svitavsku, Žamberecku a Skutečsku sněžilo nebo padal déšť se sněhem. Místy se také vyskytovaly mlhy. Teploty se pohybovaly mezi minus dvěma a plus třemi stupni.

Na některých místech Jihočeského kraje leží na vozovkách sníh, který může komplikovat dopravu. Jedná se hlavně o Jindřichohradecko. ČTK to dnes řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Soňa Abrahámová. Sněží prakticky na celém území regionu.

"Od 2:00 máme v terénu veškerou techniku. Odstraňujeme sníh a silnice ošetřujeme solí nebo inertním posypem," uvedla Abrahámová. Dodala, že i přes údržbu leží stále několikacentimetrová vrstva sněhu na vozovkách na Jindřichohradecku.

Teploty v kraji se po ránu pohybují kolem nula stupňů Celsia. Podle předpovědi meteorologů sněžení dopoledne ustane. Postupně bude ustupovat oblačnost, ale k večeru se mohou začít tvořit mlhy.

Počasí: Česko dnes zasáhnou silné bouřky, krupobití a přívalový déšť.…

21.06.2021 12:05 Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách i velmi silné. Přívalový…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 08:02 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

Česko zažilo o víkendu mimořádně tropické počasí. Předpověď na další dny…

21.06.2021 07:00 Česko prožilo mimořádně horký víkend. Teploty v sobotu poprvé v tomto roce na některých místech…

Vedra dnes ukončí silné bouřky. Předpověď počasí ale slibuje další tropy

20.06.2021 21:52 Aktualizováno Už dnes by se Českem měla přehnat vlna bouřek, která ukončí tropické dny. Přesto během dne…

Počasí dnes rekordy netrhalo. Nejteplejším dnem tohoto roku zatím zůstane…

20.06.2021 18:47 Nejteplejším dnem letošního roku zůstává sobota 19. června a zřejmě jím zůstane i v nejbližší době.…

Předpověď počasí na víkend: Přijdou ještě větší vedra, než dosud

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Česko v posledních dnech zažívá letní teploty. Dnes a zítra by ale podle Českého…

Česko zažilo supertropické počasí. V neděli bude ještě větší vedro

19.06.2021 18:41 Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů…

Meteorologové varují před vysokými teplotami. Předpověď počasí slibuje až…

18.06.2021 22:02 Aktualizováno Třicetistupňové vedro zůstane v Česku minimálně do víkendu. V pátek bude na většině území přes 31…

V Česku druhým dnem panují tropy, rekordů ale mnoho nepadlo

18.06.2021 18:15 Teploty v Česku dnes druhým dnem stoupaly nad tropických 30 stupňů. Stejně jako ve čtvrtek bylo…

Počasí v Česku lámalo rekordy. Bylo přes 33 stupňů

17.06.2021 17:50 Teploty v Česku se dnes dostaly nad tropických 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci,…

Související:

Právě se děje