Krutá předpověď: Na Evropu se valí 200letá zima, led a obří závěje

Praha - I když za okny to pořád vypadá, že je konec září nebo začátek dubna, milovníci mrazu a sněhu prý nemusí panikařit a plánovat stěhování do Norska. Zima prý totiž brzy udeří velkou silou.

Zima, ilustrační fotografie
doporučujeme

Experti předpovídají, že Britské ostrovy zažijí nejtřeskutější zimu za poslední dvě století, bude minimálně srovnatelná s "ledárnou" z přelomu let 1962 a 1963.

Tehdy zamrzla Temže protékající Londýnem, takže se po ní mohli prohánět bruslaři, cyklisti a dokonce i šoféři s auty. Ledem se potáhlo dokonce i moře v hrabství Kent.

Meteorolog James Madden tvrdí, že ukrutné mrazy udeří kolem Nového roku a mají vydržet přibližně měsíc. Británii mají zakrýt až dvoumetrové závěje a vát má ledový severák.

I když to možná zní v porovnání s počasím na Šumavě nebo v Krkonoších jako slabota, je nutné si uvědomit, že průměrná zima v Anglii obnáší spoustu mlhy, nějaký ten déšť a místo sněhu bláto.

Mrazivo ovšem nemá být jen na vzdálených březích Lamanšského průlivu. Podle meteorologa Erika Leistera, který pracuje na portálu Accuweather.com, bude teplotně podprůměrná zima i ve východní Evropě (mimo jiné v Polsku a na Ukrajině).

Neoddychnou si ani obyvatelé jižní Evropy, kam má přijít hned několik bouřkových front, které velmi zvyšují riziko velkých povodní. Na své si prý přijdou lyžaři, především ti, kteří za zimními radovánkami odjedou do Alp.

Témata: Zima | Počasí | evropa
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama