Sněhová kalamita v Savojsku: Tisíce aut v závějích, hrozí laviny +VIDEO

Paříž - V Savojských Alpách na východě Francie kvůli přívalu sněhu uvízly tisíce aut. Ačkoli se úřady snažily řidičům zajistit ubytování, kapacity nestačily. Na mnohé tak čekala mrazivá noc v autě. Ve Švýcarsku hrozí laviny.

Ilustrační foto

Na savojských silnicích uvízlo v sobotu odpoledne na 15.000 vozidel. Podle místních úřadů neustálý příval sněhu velmi ztížil dopravu, a to zejména kolem lyžařských středisek. Úřady v sobotu vyzývaly automobilisty, aby co nejdříve zastavili a vyhledali na noc ubytování. Ve čtyřiceti obcích postižené oblasti byly podle AFP k dispozici noclehy pro 10.000 lidí.

Zdroj: YouTube

Vydatné sněžení má za následek nebezpečí pádu lavin v některých místech švýcarských hor. Upozornil na to dnes podle agentury DPA Ústav pro výzkum sněhu a lavin (SLF) v Davosu. Zejména pro část kantonu Valais vyhlásil druhý nejvyšší stupeň z pětibodové stupnice. Menší i velké laviny se mohou uvolnit ve výškách nad 2000 metrů, varoval ústav.

Starosti nadělal o víkendu sníh silničářům v Bratislavě a v jejím okolí. Slovenské zpravodajské servery informovaly, že v sobotu večer muselo do ulic metropole vyrazit 54 posypových vozidel a na 90 pracovníků se dalo do ručního odklízení sněhu. Noční a ranní výpadky v městské hromadné dopravě se ale dnes dopoledne podařilo odstranit.

Témata: Francie | Počasí | kalamita

Související:

Právě se děje