Chorvatsko bičuje extrémní počasí. Češi jsou zaskočeni a experti promluvili

Záhřeb - Chorvatsko v posledních dnech sužovalo velmi nepříznivé počasí. Nejhorší byla situace v pátek, kdy tady vítr dosahoval rychlosti 150, v nárazech až 230 km/h.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Statisíce Čechů si každý rok jezdí užít do Chorvatska slunečné počasí a teplé moře. Minulý týden ale byli hodně překvapení, tropická vedra vystřídala nebezpečná bóra, tedy velmi silný vítr.

"Je to silný padavý vítr, který se vyskytuje na pobřeží Chorvatska především v zimě. Teď se to stalo v létě a bylo to způsobeno právě rozložením tlakových útvarů. Nad Balkánem se přes víkend vytvořila tlaková níže ve vyšších vrstvách ovzduší a to způsobilo, že se tento vítr na pobřeží Chorvatska objevil," vysvětlil pro televizi Markíza Pavol Faško.

Bóra je nejen nepříjemná, ale může lidem způsobit i vážné zdravotní potíže. "Voda se automaticky odpařuje a nad mořem se tvoří slané závěje. Můžete se tak nadýchat jemné soli a dostat suchý zápal plic," řekla delegátka cestovní kanceláře v Chorvatsku Jana Domičová.

Bóra je ale podle ní i prospěšná. "Moře se díky tropickým teplotám hodně oteplilo a v té chvíli se začíná dostávat plankton na mořskou hladinu. Bóra moře krásně pročistí, protože vodu promíchá," dodala Domičová.

Podle meteoroložky ze společnost Meteopress Dagmar Honsové ale v následujících čtrnácti dnech podobně extrémní počasí v Chorvatsku nehrozí: "Na severu bude 32 a na jihu 36 stupňů, lidé si tak mohou vybrat, kam pojedou. Foukat bude jen mírný vítr z pobřeží."

Odborníci přesto doporučují si před cestou k moři zjistit nejen to, jaké bude teplota vody a vzduchu, ale také jaký bude foukat vítr. Meteorologové o silném větru vždy informují několik dní dopředu.

Loading...
Témata: Chorvatsko | Počasí
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie vyhlásí stav přírodní katastrofy, bouře zanechaly totální zkázu …

16.06.2019 19:14 Aktualizováno Po prudkých deštích a krupobití, které zničilo úrodu, na jihovýchodě Francie, vláda vyhlásí stav…

Bouře pustošily Francii: Mrtvý turista, kroupy jak ping-pongové míčky,…

16.06.2019 07:37 Aktualizováno Jednapadesátiletý turista z Německa přišel o život za prudké bouřky v Horním Savojsku ve Francii,…

Počasí projde revoluční obměnou. Vědci varují před bouřkami, jaké jsme…

14.06.2019 00:04 Aktualizováno Klimatické změny by mohly narušit chod počasí tak, jak ho známe dnes. Po stovky let byli totiž lidé…

VIDEO: Bleskové povodně spláchly tři městečka v Alpách, lidé evakuováni

12.06.2019 17:13 Tři městečka v italských Alpách u Comského jezera musela být evakuována, protože po nočních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama