Grónský ledovec dostává letos zabrat, nadprůměrné tání pokračuje

Praha - Družicové pozorování Grónska ukazuje, že i v letošním roce dochází k nadprůměrně velkému tání největšího pevninského ledovce světa.

Přidejte svůj názor

Zbytky ledovce, Island
doporučujeme

V červnu byla zaznamenána historicky nejvyšší červnová teplota naměřená na tomto ostrově, když hlavní grónské město Nuuk ohlásilo 24 °C. V tu dobu docházelo k tání až na 38 % plochy Grónska, informuje meteocentrum.cz.

V červenci již nebyly zaznamenány rekordní teploty, ale kolem 20. července díky teplé vlně docházelo k tání až na 45 % ledovcového příkrovu. Průměr pro tuto dobu přitom činí 25 %.

Ke zdaleka největšímu tání zaznamenanému v roce 2012, kdy v jeden den tál ledovec na 90 % své plochy, je to sice ještě daleko, ale i tak je letošní tání v Grónsku opět výrazně nadprůměrné (budeme-li brát průměr za roky 1981-2010).

Znovu se tak potvrzuje trend minulých let, kdy v oblasti severního pólu dochází k výraznému oteplování. Je to velmi důležitý proces, protože grónský ledovec má velký potenciál pro zvýšení hladiny světového oceánu, a je v tomto směru nejnebezpečnější. Ledovec v Antarktidě je sice podstatně větší, ale u něho vzhledem k extrémně studenému klimatu zatím tání nehrozí, a to ani v případě výraznějšího oteplení. Grónský ledovec je táním mnohem více ohrožen. A pokud by roztál celý, mohl by zvednout hladiny oceánů až o 7 metrů. K tomu má ale stále ještě dost daleko.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie vyhlásí stav přírodní katastrofy, bouře zanechaly totální zkázu …

16.06.2019 19:14 Aktualizováno Po prudkých deštích a krupobití, které zničilo úrodu, na jihovýchodě Francie, vláda vyhlásí stav…

Bouře pustošily Francii: Mrtvý turista, kroupy jak ping-pongové míčky,…

16.06.2019 07:37 Aktualizováno Jednapadesátiletý turista z Německa přišel o život za prudké bouřky v Horním Savojsku ve Francii,…

Počasí projde revoluční obměnou. Vědci varují před bouřkami, jaké jsme…

14.06.2019 00:04 Aktualizováno Klimatické změny by mohly narušit chod počasí tak, jak ho známe dnes. Po stovky let byli totiž lidé…

VIDEO: Bleskové povodně spláchly tři městečka v Alpách, lidé evakuováni

12.06.2019 17:13 Tři městečka v italských Alpách u Comského jezera musela být evakuována, protože po nočních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama